7 sierpnia 1622 roku zmarł samuraj Hasekura Tsunenaga. Był pierwszym posłem japońskim w Europie.
Samuraj i jego daimyō
Hasekura pochodził z rodu samurajskiego o średniej pozycji. Jego ojciec popełnił seppuku, po tym jak został oskarżony o korupcję. Pomimo hańby jaka spadła na jego ród Tsunenaga zrobił karierę przy boku Date Masamune pana Sendai. Daimyō1 wysłał delegację do Europy tak naprawdę samowolnie. Miała podnieść jego pozycję i stworzyć mu możliwość konkurowania z siogunem2. Chciał nie tylko nawiązać stosunki handlowe, ale i zwiększyć misję franciszkanów w Japonii.
Wyprawa
Tsunenaga razem z innymi samurajami, kupcami i służbą (łącznie ok. 180 ludzi) wyruszył najpierw do Meksyku, gdzie próbował zawrzeć traktat handlowy z wicekrólem Meksyku. Nic z tego nie wyszło, więc poselstwo popłynęło z Veracruz do Madrytu. Tu w sierpniu 1615 roku Hasekura przyjął chrzest i przyjął imię Don Felipe Francisco, ale spotkanie z królem Filipem III nie przyniosła spodziewanych korzyści. Potem nowo ochrzczony szlachcic wyjechał do Rzymu by spotkać się z papieżem Pawłem V. Ten był uradowany z kontaktu z Japończykami, ale nie odważył się wystąpić przeciwko królowi Hiszpanii i nie podpisał żadnych umów z posłami.
Powrót
Tsunenaga znał sytuację w Japonii i wiedział, że ród Tokugawa co raz bardziej prześladuje chrześcijan w kraju i zamyka państwo na kontakty z Zachodem. Może dlatego nie śpieszył się z powrotem do kraju. Wrócił przez Meksyk i Filipiny dopiero w 1620 roku. Od razu został pochwycony i uwięziony przede wszystkim za to, że był chrześcijaninem. Prawie go zabito, więc wyrzekł się swojej wiary i ostatnie dwa lata spędził w górskiej samotni aż do swojej śmierci. Pamięci Japończyków został przywrócony dopiero po upadku rządów siogunów (o rewolucji Meji pisałem tu).
Chociaż cała misja nie przyniosła żadnych korzyści, pozwoliła się Japończykom zapoznać z dziedzictwem kultury europejskiej w Rzymie. Na dodatek odcisnęła swój ślad w Europie, ponieważ Hasekurę i jego towarzyszy przedstawiono na licznych portretach i obrazach.
Informacje czerpałem z: Maciej Tybus, Hasekura Tsunenaga w Europie – sztuka, polityka i propaganda we wczesnych stosunkach europejsko-japońskich, Studia Azjatystyczne 1/2015
1 Daimyō to w dawnej Japonii panowie feudalni, którzy zarządzali wielkimi majątkami wspierani przez lojalnych samurajów.
2 Siogun, czyli naczelny wódz. Kiedyś był to stopień wojskowy. Z czasem, gdy władza cesarzy osłabła to siogunowie w imieniu władcy sprawowali rządy. Po zakończeniu okresu wojen domowych (koniec XVI wieku) Ieyasu Tokugawa przyjął ten tytuł i przejął kontrolę nad państwem. W tym okresie ród Tokugawa dopiero umacniał swoją władzę i wielu panów feudalnych uważało, że jeszcze może odmienić tę dominację.