5 września 1977 roku o 12:56 UTC z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta Titan IIIE z sondą Voyager 1 na pokładzie. Misje bliźniaczych sond Voyager miały za zadanie badanie gazowych olbrzymów: Jowisza i Saturna, a także dalszych miejsc w Układzie Słonecznym.
Cele misji
Choć Voyager 1 wystartował 16 dni później niż jego brat Voyager 2 (o jego misji pisałem tu) to wyprzedził go i doleciał o wiele dalej. Wynika to głównie z wykorzystania sił grawitacyjnych planet, żeby osiągnąć wyższą prędkość. Oprócz tego „jedynka” zbadała Jowisza i Saturna, a potem pomknęła w kierunku granic Układu Słonecznego, a „dwójka” miała zbadać jeszcze Urana i Neptuna. Dziś sonda znajduje się 164 jednostki astronomiczne od Ziemi w przestrzeni międzygwiezdnej, czyli już poza naszym układem.
Jowisz
W kwietniu 1978 roku sonda przesłała pierwsze zdjęcia Jowisza, do którego się zbliżała. W styczniu 1979 roku zaczęła się zbliżać do Jowisza, aby 5 marca zbliżyć się do gazowego olbrzyma na odległość 280000 kilometrów. Minęła także księżyce krążące wokół tej planety. Wykonała wiele tysięcy zdjęć, zbadała magnetosferę Jowisza, a także strukturę jego atmosfery. Oprócz tego sfotografowała erupcję wulkanów na księżycu Io.
Saturn i Tytan
Po minięciu giganta wysłano komendy i pojazd dokonał korekty, aby polecieć w kierunku Saturna, a dokładniej jego księżyca Tytana. Jest to nie tylko największy księżyc tej planety, ale na dodatek otoczony gęstą atmosferą. Voyager 1 osiągnął Saturna i jego satelity 12 listopada 1980 roku. Zrobił znów mnóstwo zdjęć i wykonał badania. Okazało się, że atmosfera księżyca jest tak gęsta, że nie widać powierzchni, a także że składa się prawie całkowicie z azotu.
Dalsze osiągnięcia.
Po wykonaniu tej misji Voyager pomknął dalej w kierunku granic Układu Słonecznego i tak:
– 17 lutego 1998 roku znalazła się najdalej od Ziemi niż jakikolwiek obiekt stworzony przez człowieka (dotąd ten rekord należał do Pioneera 10).
– 16 grudnia 2004 roku dotarła do ostatniej warstwy heliosfery1 i zaczęła zbliżać do heliopauzy.
– 25 sierpnia 2012 roku jako pierwszy obiekt stworzony przez człowieka (i ciągle przesyłający informacje) osiągnęła heliopauzę i opuściła Układ Słoneczny.
Sonda leci dalej z prędkością 17 km/s, ale w przyszłym roku wyczerpie się jej energia i zamilknie.
Informacje czerpałem z: https://science.nasa.gov/mission/voyager/voyager-1/
1Heliosfera – obszar, gdzie ciśnienie wiatru słonecznego jest silniejsze niż wiatrów galaktycznych. Jest uważany za wnętrze układu gwiezdnego. Granicę nazywamy heliopauzą.