6 września 1973 roku w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych wyprodukowano pierwszy polski telewizor kolorowy marki “Jowisz”. Dotąd WZT produkowały radzieckie “Rubiny”. Były one nie dość że ciężkie (ważyły prawie 65 kilogramów), drogie (kosztowały tyle co używany samochód) to jeszcze grzały się strasznie i zdarzało im się przez to zapalić. Polscy inżynierowie stworzyli o wiele lepszą konstrukcję. Nowy telewizor był o połowę lżejszy, mniej energochłonny i bardziej niezawodny. Na początku chcieli go nazwać “PAW” czyli “Pierwszy Aparat Wielobarwny”. Skrót jednak źle się kojarzył, więc zmieniono nazwę właśnie na “Jowisza”.
Choć był tańszy niż radziecki model, na początku nie było zbyt wielu chętnych na jego zakup. Telewizja Polska (jedyna w Polsce) nadawała tylko jeden program w kolorze tygodniowo. Dodatkowo wiele zależało nie tylko od anteny w domu, ale też siły sygnału telewizji, który można było odbierać. Dopiero z czasem sygnał został wzmocniony, a ilość kolorowych programów wzrosła. Nie rozwiązywało to problemu z odbiorem sygnału, ponieważ w wielu miejscach Polski był on trudno odbieralny przez zwykłe anteny (nie było wtedy jeszcze telewizji kablowej). Sytuacja zmieniła się na początku lat 90 tych. Ale wtedy na naszym rynku pojawiło się wiele odbiorników konstrukcji zachodniej, a były tańsze i lepszej konstrukcji.
Informacje czerpałem z: https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/3236646,jowisz-byl-polski-i-niezawodny-a-mial-nazywac-sie-paw
Tu znajdziecie specyfikację “Jowisza”: https://unitraklub.pl/node/529