3 września 1939 roku najpierw Wielka Brytania a później Francja wypowiedziały wojnę Niemcom.
Gdy 1 września wojska niemieckie uderzyły na Polskę, ta była w sojuszu z Francją i miała brytyjskie gwarancje. Polskim władzom wydawało się, że wystarczy powstrzymywać Niemców przez dwa tygodnie, a później zmobilizowani Francuzi zaatakują III Rzeszę (zgodnie z obietnicami traktatowymi).
Dlatego od samego początku polscy dyplomaci naciskali na sojuszników, by wypowiedzieli Hitlerowi wojnę. Problemem było to że alianci nie byli gotowi do tej wojny. Przede wszystkim politycznie. Na czele rządu brytyjskiego stał Neville Chamberlain, który niecały rok wcześniej zmusił Czechosłowację do oddania Sudetów Niemcom, by uniknąć wojny (polityka appeasementu) co było początkiem końca naszego sąsiada. Podobne nastroje były w rządzie francuskim Edouarda Daladiera. Jednocześnie, wobec tego niezdecydowania, zaczęły się naciski opozycji w parlamentach obu krajów, aby tym razem powstrzymać III Rzeszę.
W końcu oba rządy uległy i opracowały 2 września teksty ultimatum. Brytyjczycy swoje wręczyli poprzez ambasadora Hitlerowi 3 września o godzinie 9 rano. Dali czas Niemcom do godziny 11 aby wstrzymali działania wojenne. Francuzi z kolei dali im czas do godziny 17. Ponieważ Adolf Hitler był pewny swego, nie wstrzymał działań wojennych. Wobec tego najpierw Wielka Brytania, a kilka godzin później Francja wypowiedziały Niemcom wojnę.
W Warszawie zapanowała euforia. Polacy myśleli, że najpóźniej za dwa tygodnie sojusznicy uderzą na III Rzeszę. Polska broniła się rozpaczliwie, a alianci nie podjęli działań zbrojnych. Okres ten od 3 września do maja 1940 roku (gdy Niemcy zaatakowały Francję) z powodu ograniczonych działań ze strony Aliantów przeszedł do historii pod nazwą “dziwna wojna”.
Informacje czerpałem z: https://wielkahistoria.pl/wypowiedzenie-wojny-niemcom-przez-anglie-i-francje-w-1939-roku-jak-zareagowali-na-to-polacy/