2 września 1923 roku w Montbéliard (Francja) urodził się matematyk René Thom.
Był jednym z najsłynniejszych francuskich matematyków XX wieku. Jego największe dzieło to teoria katastrof. Zajmował się też topologią algebraiczną i różniczkową, a za pracę w tych dziedzinach zdobył medal Fieldsa (jedno z najważniejszych odznaczeń w dziedzinie matematyki na świecie).
Jego teoria katastrof (wbrew pozorom nie dotyczy normalnych katastrof np. naturalnych) zajmuje się badaniem zjawisk, w których po jakimś czasie zmieniamy parametry kontrolne i powodują one powstanie katastrofy w systemie. Thome udowodnił że dla zjawiska, które ma 4 parametry kontrolne istnieje tylko siedem katastrof.
Na początku jego teoria nie była zbytnio akceptowana w świecie matematyki, ale z czasem okazała się bardzo przydatnym narzędziem. Jej zastosowanie w inżynierii, elektronice czy optyce pozwala rozwiązać lub przewidzieć różne złożoności skomplikowanych systemów.
René Thom zmarł 25 października 2002 roku.
Informacje czerpałem z: https://web.archive.org/web/20021123035321/http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A64970-2002Nov16.html
Tu możecie znaleźć stary artykuł o zastosowaniu teorii katastrof m.in. w optyce: https://www.deltami.edu.pl/media/articles/1981/10/delta-1981-10-o-teorii-katastrof.pdf