28 kwietnia 1947 roku z Callao (Peru) wyruszyła niezwykła wyprawa norweskiego etnografa i podróżnika Thora Heyerdahla. Naukowiec postanowił udowodnić, że Polinezyjczycy mogą pochodzić nie z Azji lecz z Ameryki Południowej.
Teoria pochodzenia Polinezyjczyków
Dziesięć lat wcześniej podczas pobytu na wyspie Fatu Hiva (archipelag Markizów) usłyszał od tubylców historię, że pochodzą zza wielkiego oceanu. To spowodowało, że stworzył teorię o ich pochodzeniu z kontynentu amerykańskiego i zaczął szukać jej potwierdzenia. Zaobserwował podobieństwo monumentów z Wyspy Wielkanocnej i Peru, a także zbieżność dialektu Polinezyjczyków i języków Indian. Swoje rozmyślania przedstawił antropologom z Nowego Jorku i spotkał się z niedowierzaniem. Usłyszał że podróż z Ameryki na wyspy Pacyfiku w epoce przedkolumbijskiej była niemożliwa. Wtedy się zaparł i postanowił udowodnić, że było inaczej.
Przygotowania do wyprawy
Zdobył potrzebne pozwolenia do budowy łodzi i sprzęt od rządu USA. Był to m.in. ekwipunek, który miał przetestować np. zapałki palące się pod wodą. Tratwę zbudowano z pni balsa, wykorzystując tylko materiały, które mogli mieć mieszkańcy Ameryki Prekolumbijskiej. Drzewo te ma taką właściwość, że wysuszone jest lżejsze od korkowego i od wieków było lokalnie wykorzystywane do budowy łodzi.
Heyerdahl na swoja wyprawę zaprosił czterech Norwegów i Szweda. Byli to Knut Haugland (bohater norweskiego ruchu oporu), Bengt Danielsson (szwedzki socjolog), Erik Hesselberg (nawigator i artysta), Torstein Raaby (radiotelegrafista też uczestnik ruchu oporu) i Herman Watzinger (inżynier).
Wyprawa na Kon-Tiki
Podróż zafascynowała wielu ówczesnych. Nawet robiono zakłady po jakim czasie łódź zatonie. Thor, nie przejmując się tym, wyruszył z towarzyszami na wyprawę. Płynęli z prądem peruwiańskim i kontaktowali się przez radio z lądem. Po 101 dniach i pokonaniu prawie siedmiu tysięcy kilometrów Kon-Tiki rozbiła się na rafie w atolu Raroia w pobliżu Tahiti.
Thor Heyerdahl udowodnił, że taka podróż była możliwa i zmieniło to spojrzenie naukowców na możliwości migracyjne ludów epoki kamiennej. Zrealizowany podczas wyprawy film dokumentalny dostał Oscara w 1951 roku
O wyprawie możecie przeczytać po polsku na: https://www.national-geographic.pl/artykul/wyprawa-kon-tiki-podroz-thora-heyerdahla-na-tratwie-przez-ocean-spokojny
Polecam stronę Muzeum Kon Tiki w Oslo: https://www.kon-tiki.no/en/heyerdahls-expeditons/kon-tiki