26 grudnia 1898 roku Maria Skłodowska- Curie wraz z mężem Piotrem ogłosili, że odkryli nowy pierwiastek promieniotwórczy, który nazwali radem.
Rok wcześniej Maria zaczęła szukać tematu pracy doktorskiej. Zafascynowały ją badania fizyka Henriego Becquerela (pisałem o nim tu) nad uranem. Postanowiła poszukać innych minerałów o podobnych właściwościach. Do pracy dołączył jej mąż Pierre. Razem najpierw opracowali metodę analizy chemicznej umożliwiającej pomiar promieniotwórczości. Podczas badań stwierdzili, że minerały uraninit i tobernit są bardziej radioaktywne niż sam uran. To podsunęło im myśl, że zawierają one niepoznany dotąd pierwiastek radioaktywny. Nazwali go polonem (łac. polonium od łacińskiej nazwy Polski czyli Polonia) i ogłosili jego istnienie w lipcu, ale nie zaprzestali dalszej pracy. Ich badania wykazały, że musi istnieć jeszcze drugi pierwiastek. Nazwali go rad (od łacińskiego radius czyli promień).
Żeby ich odkrycie zostało uznane w świecie nauki, trzeba było te pierwiastki oddzielić od innych występujących w rudzie. Maria wybrała rad, ponieważ wydawało się, że będzie łatwiej go odseparować. Nic bardziej mylnego, bo okazało się że aby uzyskać czysty chlorek radu musiała razem z mężem przerobić wielkie ilości ziemi zawierającej rudy uranu. W końcu w 1902 roku udało się po ciężkiej pracy wyodrębnić 10 miligramów pierwiastka i ustalić jego ciężar atomowy. Razem z mężem robili to w ciężkich warunkach w przeciekającej szopie. Praca nad kadziami pełnymi ziem uranowych odbiła się później na jej zdrowiu.
W 1905 roku za swoje prace nad radioaktywnością Maria i Pierre razem z Henrim Becquerelem dostali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Po śmierci męża (w 1906 roku) noblistka podjęła dalsze prace nad radioaktywnością. Pięć lat później znowu otrzymała Nobla tym razem z chemii właśnie za odkrycie polonu i radu.
Rad był wykorzystywany w medycynie w leczeniu nowotworów.
Informacje czerpałem z: https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2873783,odkrycie-radu-jak-maria-sklodowskacurie-zmienila-oblicze-swiatowej-nauki znajdziecie też tu linki do audycji radiowych o naszej noblistce.