2 maja 1942 roku we Lwowie urodził się Wojciech Pszoniak. Ten utalentowany aktor teatralny i filmowy zagrał w wielu produkcjach. Najbardziej jest znany z roli Moryca Welta w Ziemi Obiecanej. U boku Daniela Olbrychskiego i Andrzeja Seweryna zagrał w tym filmie (reżyserowanym przez Andrzeja Wajdę) świetną rolę, która przyniosła mu rozpoznawalność nie tylko w Polsce.
Młodość, studia i teatr
Wojciech Pszoniak urodził się we Lwowie, ale wychował w Gliwicach. Studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W czasach studenckich grał w Teatrze STU, a później zadebiutował w Starym Teatrze w Klątwie Stanisława Wyspiańskiego. W tym okresie grał nie tylko w sztukach Konrada Swiniarskiego, ale także u Andrzeja Wajdy. To wtedy stworzył słynną kreację Piotra Wierchowieńskiego w Biesach Fiodora Dostojewskiego u tego reżysera. Od 1972 roku grał w warszawskim Teatrze Narodowym a później Powszechnym (od 1974). Wystąpił m.in. jako Robespierre w Sprawie Dantona (reż. Andrzej Wajda) czy Papkina w Zemście (reż. Zygmunta Hübnera).
Emigracja
Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczął grać także w teatrach we Francji, aż ostatecznie w 1982 roku przeprowadził się tam na stałe. Na szczęście, pomimo występów w tym kraju, nigdy nie zerwał kontaktów z ojczyzną i wiele razy przyjeżdżał, aby i u nas zagrać w filmach czy na scenie teatralnej. W latach dziewięćdziesiątych występował także w teatrach w Londynie.
Role filmowe i telewizyjne
Lata siedemdziesiąte to okres jego silnej współpracy z Andrzejem Wajdą nie tylko na scenie teatralnej, ale i filmowej. Poza świetną rolą w Ziemi Obiecanej aktor wystąpił też w ekranizacjach sztuk Wesele czy Piłacie i innych. Po sukcesie roli Welta wystąpił w wielu produkcjach kinowych czy telewizyjnych. Możecie go zobaczyć m.in. w Blaszanym bębenku, Austerii, Dantonie, Notturno, Zabić księdza, Korczaku, Wielkim tygodniu czy Czerwonej Wenecji. Łącznie było to około stu występów w filmach, serialach czy teatrach telewizji.
Wojciech Pszoniak zmarł 19 października 2020 roku na raka, a jego prochy spoczywają na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Informacje czerpałem z: https://culture.pl/pl/tworca/wojciech-pszoniak