1 maja 2004 roku Polska razem z innymi krajami wstąpiła do Unii Europejskiej. Proces naszego przystąpienia był długi i wymagał wielu negocjacji, a także spełnienia mnóstwa warunków.
Wszystko zaczęło się w grudniu 1990 roku rocznymi rokowaniami w sprawie Układu europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Był to ważny dokument, który regulował naszą współpracę ekonomiczną i handlową. Zastrzegał też, że jest to droga do celu jakim było przystąpienie do Unii.
Oficjalny proces akcesyjny zaczęliśmy 8 kwietnia 1994 roku złożeniem wniosku o wstąpienie, a później potwierdzeniem go przez państwa członkowskie. Nastąpił okres negocjacji akcesyjnych zwieńczony podpisaniem Traktatu akcesyjnego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach.
7 i 8 czerwca 2003 roku odbyło się referendum akcesyjne. 77,45% Polaków biorących udział opowiedziało się za wstąpieniem do UE (przy frekwencji 58,85%).
Do Unii razem z nami tego samego dnia przystąpiły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.
21 grudnia 2007 roku wstąpiliśmy do Strefy Schengen co ułatwiło nam podróżowanie.
Mamy swoich przedstawicieli na wszystkich szczeblach UE: 52 europosłów w Parlamencie Europejskim, komisarza w Komisji Europejskiej, przedstawiciele rządu uczestniczą w spotkaniach w Radzie UE, a także w innych instytucjach. Wszystkie decyzje podejmowane w Unii zapadają przy naszym udziale.
Do dziś otrzymaliśmy przez 20 lat z Unii 261 miliardów Euro, a wpłaciliśmy 85,8 miliardów Euro składek.
Więcej informacji znajdziecie: https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/eu-countries/poland_pl Informacje czerpałem też z: https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,14725,18-rocznica-przystapienia-polski-do-unii-europejskiej.html