15 listopada 1859 roku w Sanoku urodził się elektrotechnik i wynalazca Karol Franciszek Pollak. Jest uznawany za pioniera przemysłu akumulatorowego.
Jego ojciec pochodził z Czech i był drukarzem oraz wydawcą. Młody Karol był nie tylko zafascynowany techniką, ale i miał też wielki talent. W 1882 roku założył pierwszą instalację telefoniczną, a rok później wyjechał do Anglii, gdzie został kierownikiem laboratorium w firmie The Patent Utylisation Co. Tam stworzył i opatentował kilka wynalazków m.in. mikrofon i maszynę drukującą w kilku kolorach.
W 1885 roku ukończył studia na Politechnice Berlińskiej na Oddziale Elektrotechnicznym Wydziału Maszynowego. W międzyczasie wynalazł pierwsze ogniwa suche i samoładujące. Przez jakiś czas kierował berlińską fabryką przyrządów elektrycznych. W końcu wrócił do Anglii, żeby wdrażać wykorzystanie swoich wynalazków. Wtedy też zainteresował się trakcjami elektrycznymi. Od 1886 roku w Paryżu był dyrektorem firmy wdrażającej tramwaje elektryczne z akumulatorowymi systemami zasilania jego własnego pomysłu, który nazwano “systemem Pollaka”. Jego pierwsze akumulatory zdobyły uznanie w całej Europie. Z czasem rozwijał ich konstrukcje i zakładał fabryki je produkujące.
Innym jego znanym wynalazkiem był kondensator elektrolityczny (patent w 1896 roku), które dziś (oczywiście ulepszone) znajdują się w wielu urządzeniach m.in. AGD. Założył laboratorium na południu Francji, gdzie opracowywał i ulepszał wiele wynalazków (miał razem 98 patentów).
Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do Polski i założył spółkę akcyjną Polskie Towarzystwo Akumulatorowe, a w 1923 roku uruchomił w Białej koło Bielska fabrykę akumulatorów.
Zmarł 17 grudnia 1928 roku w Białej (dziś Bielsko-Biała).
Informacje czerpałem z: http://www.sep.bielsko.pl/uploaded/aktalnosci/Biogram_Karola_Franciszka_POLLAKA.pdf