14 listopada 1888 roku w Paryżu otwarto Instytut Pasteura niezależną instytucję badawczą. Tak naprawdę powstała rok wcześniej (4 czerwca 1887) z inicjatywy Ludwika Pasteura, ale potrzebował on roku na ostateczne uzyskanie funduszy, więc oficjalnie Instytut otwarto w 1888 roku.
Ludwik Pasteur był z wykształcenia przyrodnikiem. W 1857 roku został rektorem Uniwersytetu Paryskiego. 11 lat poświęcił na badania nad fermentacją co skutkowało nie tylko potwierdzeniem, że dopowiadają za nie drobnoustroje, ale także odkryciem metody konserwacji żywności. Proces ten od jego nazwiska nazywa się pasteryzacją. Już samo to przyniosło mu miejsce na kartkach historii, ale Pasteur w 1885 roku po kilku latach prac odkrył szczepionkę na śmiertelną chorobę zwaną wścieklizną.
Po tym sukcesie profesor postanowił utworzyć specjalną fundację non-profit, która miała się zająć właśnie badaniami nad szczepionkami i chorobami zakaźnymi. Tak powstał Instytut nazwany od jego nazwiska i którego był założycielem. Od początku skupiał wielu naukowców i ma w swym portfolio aż 10 noblistów z dziedziny medycyny. Instytucja do dziś pozostaje fundacją non-profit hojnie wspieraną nie tylko przez uniwersytety, rząd, ale i banki oraz różnych filantropów. W samym Paryżu pracuje dla niego około 3 tysięcy osób. Instytut skupia w swojej sieci 30 instytucji badawczych zatrudniających
23 tysiące osób. Oprócz tego ma 142 jednostki badawcze, uniwersytet (na którym co roku studiuje 900 studentów) i dostaje wiele grantów naukowych.
Więcej się dowiecie na stronie Instytutu: https://www.pasteur.fr/en