16 listopada 1945 roku w Londynie powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Edukacji, Nauki i Kultury czyli UNESCO.
Organizacja ta ma za zadanie współpracę międzynarodową w dziedzinie kultury, oświaty i nauki. Najbardziej jest znana z listy światowego dziedzictwa UNESCO (World Heritage List) na której są obiekty dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego o wyjątkowej wartości dla ludzkości. Wpisanie danego zabytku na tę listę wiąże się z dużymi kosztami ochrony (UNESCO monitoruje stan obiektów). Ale z drugiej strony przyciągają one turystów i jednocześnie zwiększają prestiż.
Siedziba UNESCO znajduje się w Paryżu, a Polska należy do tej organizacji od 1946 roku.
Organizacja zajmuje się nie tylko zabytkami. Prowadzi też wiele programów naukowych i edukacyjnych. Wspiera wolność słowa i mediów.
W historii UNESCO doszło do wielkich odejść z organizacji: w 1984 wyszły ze struktur USA, a rok później Wielka Brytania. To pozbawiło organizację 1/3 środków. Powodem była oficjalnie retoryka skierowana przeciw tym państwom. Wielka Brytania wróciła w 1997 roku, a USA w 2003.
Ponownie z dniem 1 stycznia 2018 roku USA razem z Izraelem wyszły ze struktur tym razem podając powód antyizraelskiej retoryki w łonie organizacji.
Historię i zasady działania UNESCO znajdziecie na tej stronie: https://www.unesco.pl/
Tu przeczytacie artykuł o wystąpieniu USA i Izraela: https://www.newsweek.pl/swiat/polityka/unesco-bez-usa-i-izraela-powod-antyizraelskie-uprzedzenia/cer6ptv