3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie (dziś Ukraina) urodził się pisarz Józef Teodor Konrad Korzeniowski znany bardziej jako Joseph Conrad. Był emigrantem i podróżnikiem. Pisał powieści (najsłynniejsze to Lord Jim czy Jądro Ciemności), opowiadania, nowele, wspomnienia i dramaty.
Ojciec pisarza Apollon Korzeniowski był poetą, tłumaczem, a przede wszystkim patriotą, który został aresztowany przez policję carską w 1861 roku. Najpierw przetrzymywano go w Cytadeli, a później został zesłany razem z żoną do Wołogdy. Małym Konradem zajmowała się babcia. Gdy miał 8 lat jego matka Ewelina umarła na zesłaniu, a ojciec z powodów zdrowotnych został zwolniony w 1868 roku. Zamieszkał z synem w Krakowie, ale rok później zmarł. Chłopcem zajmował się wuj od strony matki Tadeusz Bobrowski.
W wieku 17 lat przyszły pisarz wyemigrował do Francji, gdzie zaciągnął się do marynarki handlowej. W 1878 roku odmówiono mu przedłużenia paszportu, więc przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie dalej pływał jako marynarz. Przez kolejne lata służąc na wielu statkach i pływając po całym świecie, zdobywał doświadczenie i piął się po szczeblach oficerskich. W 1886 roku dostał brytyjskie obywatelstwo i zdobył patent kapitański.
Pierwszą jego powieść Szaleństwo Almayera wydano w 1895 roku, a autor osiadł na wsi w pobliżu Londynu. Przez następne lata napisał łącznie 14 powieści i 8 tomów opowiadań. Bazując na swoim bogatym doświadczeniu życiowym pisał utwory marynistyczne i podróżnicze. Bohaterami jego twórczości byli ludzie z różnych krajów Europy. Ponieważ jego nazwisko było trudne do zapisania i wymówienia pisał jako Joseph Conrad. Pisał w języku angielskim, ale był człowiekiem trzech kultur: polskiej, francuskiej i angielskiej.
Zmarł 3 sierpnia 1924 roku w posiadłości Oswalds koło Canterbury prawdopodobnie na atak serca.
Więcej informacji na temat jego twórczości znajdziecie tu: https://culture.pl/pl/tworca/jozef-teodor-konrad-korzeniowski-joseph-conrad