4 grudnia 1642 roku w Paryżu zmarł kanclerz kardynał Armand Jean Richelieu. Był mężem stanu, a także twórcą absolutyzmu i potęgi XVI wiecznej Francji.
Urodził się 9 września 1585 roku w Paryżu w rodzinie szlacheckiej. Jego ojciec umarł gdy Armand był mały. Został wychowany przez matkę i babkę. Zdobył klasyczne wykształcenie. Pomimo młodego wieku w 1606 roku został biskupem Luçon. Gdy miał 37 lat papież Grzegorz XV mianował go kardynałem. Dwa lata później (w 1624 roku) król Ludwik XIII powołał go na pierwszego ministra.
Jako najważniejszy urzędnik wszelkie swoje działania skierował na umocnienie władzy królewskiej. Najpierw pokonał hugenotów (kalwini francuscy) zmuszając ich do oddania twierdz, a w zamian gwarantując wolność wyznania przez króla1. Oprócz tego ograniczył wpływy arystokracji, której zabronił w 1630 roku działalności handlowej, a potem posiadania zamków i wojen prywatnych. W tym samym roku królowa – matka Maria Medycejska2 próbowała pozbawić kardynała władzy, ale Ludwik XIII opowiedział się po stronie swojego ministra. Maria została aresztowana, a rok później udała się na wygnanie. Tym samym pozycja Richelieu została wzmocniona. Dzięki niemu władza królewska we Francji stała się silna jak nigdy dotąd i król to doceniał.
Kardynał wspierał rozwój armii i floty. Kierował uwagę dyplomacji przeciwko Habsburgom zarówno austriackim jak i hiszpańskim. Wspierał subsydiami protestantów walczących przeciwko nim w wojnie trzydziestoletniej. Dopiero w 1635 roku Francja otwarcie weszła do wojny, która toczyła się jeszcze po śmierci kardynała. Wysokie podatki i działania wojenne nie przysporzyły mu wdzięczności Francuzów.
Przypisuje mu się słowa Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo czyli Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam.
Informacje czerpałem z: https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/974293,Kardynal-Richelieu-szara-eminencja-Francji
1 Pokój w Alais w 1629 roku podpisany przez króla Ludwika XIII kończył wojnę religijną (1625-1628).
2 Richelieu na początku był jej protegowanym. dzięki niej został kardynałem. Poróżnił ich właśnie pokój z hugenotami, ponieważ Maria Medycejska stała na czele frakcji tzw. Dewotów, którzy chcieli się pozbyć całkowicie protestantów. Na dodatek pierwszy minister ograniczał przywileje arystokracji, na której opierała swoje wpływy.