10 listopada 1444 roku doszło do bitwy pomiędzy wojskami koalicji chrześcijańskiej a armią turecką. Na czele sił antytureckich stał młody król Polski i Węgier Władysław III (nazwany później Warneńczykiem), który zginął w tym starciu.
I wyprawa antyturecka
Syn Władysława Jagiełły najpierw w 1434 roku (jako 10-latek) został władcą Polski, a sześć lat później objął tron Węgier. Polak został królem, dlatego że Węgrzy potrzebowali Polski w walce z Turkami.
Pierwsza kampania antyturecka rozpoczęła się w 1443 roku. Na czele koalicji poza królem stali władca Serbii Jerzy Brankowicz i wojewoda siedmiogrodzki János Hunyady. Odparto Turków i w czerwcu 1444 roku został zawarty rozejm w Segedynie z sułtanem Muradem II. Był bardzo korzystny, ponieważ Osmanowie mieli się wycofać z Serbii i oddać część ziem odebranych Węgrom. Pomimo tego młody władca postanowił znowu wywołać wojnę. Dlaczego? Za tym stał papież Eugeniusz IV i jego legat Julian Cesarini. Papiestwo chciało odrodzić swoją siłę i temu miała służyć walka z Turkami. Dlatego był im w niesmak ten pokój.
Legat zaczął przekonywać porywczego króla, że rozejm jest nieważny, a w ogóle jest grzechem. Okłamywał też Władysława, że Sułtan chciał pokoju, ponieważ nie miał zbyt dużych sił, a oprócz tego flota wenecka miała tylko czekać z pomocą i uderzyć na Turków na Morzu Egejskim. W tej sytuacji, pomimo ostrzeżeń innych doradców, Władysław III zerwał rozejm i rozpoczął działania wojenne.
Bitwa pod Warną
Armia, którą zmobilizowali chrześcijanie składa się głównie z wojsk węgierskich i siedmiogrodzkich. Oprócz tego był kontyngent polski, czeski, wołoski, ruski, chorwacki i serbski. Łącznie jakieś 20000 żołnierzy ruszyło na Adrianopol i pod Warną spotkało wojska sułtana Murada II, który prowadził jakieś 55 do 60 tysięcy wojowników.
Przewaga turecka ujawniła się szybko. W efekcie część rycerstwa zaczęła uciekać i na placu boju został Władysław z rycerzami z jego otoczenia. W ostatniej szarży król rzucił się ze swoimi towarzyszami na Janczarów ochraniających Murada II. Zginął w tym samobójczym ataku, a Janczarzy ścieli mu głowę i wręczyli władcy osmańskiemu.
Ponieważ po bitwie nie znaleziono ciała króla, powstała legenda że przetrwał bitwę. Niedawno zaczęła być popularna historia, że uciekł i osiadł na Maderze, gdzie miał rodzinę i syna, którym był Krzysztof Kolumb. Wszystko to jest fikcją nie popartą żadnymi dowodami.
Bułgarzy nadali Władysławowi przydomek Warneńczyk, który też się przyjął u nas.
Polecam stronę muzeum Władysława Warneńczyka w Warnie w Bułgarii: https://varnenchikmuseum.com/en/history/