9 maja 1950 roku minister spraw zagranicznych przedstawił plan współpracy gospodarczej w Europie (tzw. Deklaracja Schumana) przede wszystkim pomiędzy Francją a Niemcami.
Chodziło o to, że Niemcy mieli duże złoża węgla w zagłębiach Ruhry i Saary, a z kolei Francja złoża rudy żelaza w Lotaryngii. Oba kraje dzieliło wiele od czasu wojny prusko-francuskiej (1870-1871). Co zresztą było jedną z przyczyn obydwu wojen światowych. Brak współpracy powodował, że państwa te musiały sprowadzać potrzebne surowce dla swojego przemysłu z daleka. To podnosiło koszty produkcji.
Po drugiej wojnie De Gaulle mianował polityka i ekonomistę Jean Monneta na komisarza planowania. Ten uważał, że odbudowa francuskiego przemysłu, pomimo wsparcia USA, będzie przebiegać zbyt wolno w takich warunkach. Dlatego opracował plan oddania pod kontrolę międzynarodową te części francuskiego i niemieckiego przemysłu. Dzięki takiej współpracy plus zniesienie ceł miało ożywić gospodarki obu krajów. Swój pomysł przedstawił ministrowi spraw zagranicznych Robertowi Schumanowi. Ten go podchwycił i postanowił rozszerzyć. Uważał, że dalsza konkurencja pomiędzy państwami prędzej czy później może doprowadzić do kolejnej konfrontacji. A wobec zagrożenia ze strony ZSRS może być to niebezpieczne. W sekrecie skontaktował się z kanclerzem RFN Konradem Adenauerem. Ten się zgodził na współpracę.
9 maja, w przeddzień spotkania przywódców europejskich, Schuman na posiedzeniu rządu przedstawił swój plan. Cała rada ministrów zatwierdziła i opublikowano deklarację. Zapisano w niej nie tylko współpracę pomiędzy Niemcami i Francją, ale otwarto też na inne kraje. To były podwaliny pod stworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która później przekształciła się w EWG, a następnie w Unię Europejską.
W celu upamiętnienia tej deklaracji tego dnia obchodzimy Dzień Europy.
Informacje czerpałem z: https://schuman.pl/schuman/czym-jest-plan-schumana/
Cały tekst deklaracji znajdziecie tu: https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/history-eu/1945-59/schuman-declaration-may-1950_pl
Zdjęcie: European Parliament