8 stycznia 1884 roku w Stryju (wtedy zabór austriacki, dziś Ukraina) urodził się pisarz i poeta Kornel Makuszyński. Najbardziej znany jest z powieści dla dzieci i młodzieży tj. cykl Koziołek Matołek, O dwóch takich co ukradli księżyc, Panna z mokrą głową, Awantura o Basię czy Szatan z siódmej klasy.
Wczesne lata
Makuszyński urodził się w wielodzietnej rodzinie, a jego ojciec Edward był emerytowanym oficerem armii austriackiej i urzędnikiem. Kornel nie był pokornym uczniem i często wyrzucano go z gimnazjów (najpierw w rodzinnym Stryju, potem w Przemyślu, aż skończył szkołę we Lwowie). Już jako nastolatek pisał wiersze, które były publikowane w gazetach. Jego mentorem był Leopold Staff. Studia z romanistyki i polonistyki skończył na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Potem studiował filologię romańską na paryskiej Sorbonie. W towarzystwie znajomych zwiedził Europę.
Twórczość i Zakopane
W 1910 roku poznał swoją przyszłą żonę studentkę Emilię Bażeńską, którą poślubił w 1913 roku i razem byli aż do jej śmierci w 1926 roku (zmarła z powodu gruźlicy). Po wybuchu I wojny światowej został internowany przez Rosjan razem z żoną. Po wojnie przenieśli się do Warszawy, gdzie Kornel pisał artykuły i felietony do takich gazet jak: “Rzeczpospolita”, “Warszawianka”, “Kurier Warszawski” czy “Ilustrowany Kurier Codzienny”. Jednocześnie pisał i wydawał swoje powieści.
Kornel Makuszyński pokochał Tatry, a szczególnie Zakopane. Pisał też do lokalnych zakopiańskich gazet. Został nawet honorowym obywatelem Zakopanego.
W 1927 roku poślubił śpiewaczkę Janinę Gluzińską, której rodzice mieli willę “Ustronie” przy ulicy Sienkiewicza w Zakopanem. To tam autor mieszkał przez wiele lat podczas pobytu w tej miejscowości. Zaangażował się w budowę sanatorium dla dzieci na stoku Gubałówki, a także zorganizował zbiórki pieniędzy na zakup nart dla najbiedniejszych dzieci.
Wrzesień 1939 roku zastał Makuszyńskiego w Warszawie, gdzie pracował nad nową książką. W czasie oblężenia miasta niemiecka bomba zniszczyła kamienicę, w której mieszkał. Dlatego stracił cały zbiór swoich książek i rękopisy. Podczas okupacji współpracował z prasą konspiracyjną. Po powstaniu warszawskim trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd do Krakowa. W końcu trafił do Zakopanego i tam zamieszkał aż do swojej śmierci na stałe. Nowe władze skazały go na zapomnienie. Dostał zakaz publikacji i żył do śmierci w ubóstwie.
Zmarł 31 lipca 1953 roku w Zakopanym.
Literatura dziecięca
Choć Kornel Makuszyński nie miał własnych dzieci, przeszedł do historii jako autor książek i komiksów dla dzieci i młodzieży. W 1933 roku razem z ilustratorem Marianem Walentynowiczem wydał “Przygody Koziołka Matołka” komiks do którego wykonał wierszowane teksty. Krytycy nie zostawili na dziele suchej nitki, ale okazało się że jest najpopularniejszą książką na ówczesnym rynku dla dzieci. Była rozchwytywana a Makuszyński dostawał setki listów z prośbami o kolejne tomy. W 1936 roku wydali też “Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”, które też zrobiły furorę.
Utwory Makuszyńskiego były pełne humoru i optymizmu z tego powodu wielu ówczesnych artystów szydziło z niego. Ale dzięki nim przeszedł do historii polskiej literatury.
Informacje czerpałem z: https://culture.pl/pl/tworca/kornel-makuszynski