31 maja 1910 roku w Hastings (Wielka Brytania) zmarła lekarka Elizabeth Blackwell. Była pierwszą zakwalifikowaną lekarką w USA, a także pierwszą wpisaną do rejestru British General Medical Council.
Wczesne lata
Urodziła się w 1821 roku w Bristolu. Gdy miała 11 lat jej rodzina wyemigrowała do USA. Jej ojciec założył cukrownię w Nowym Jorku. Miała ośmioro rodzeństwa, a ich tata dbał o edukację dzieci. Po śmierci ojca w 1838 roku młoda Elizabeth razem z siostrami zatrudniły się jako nauczycielki.
Studia
Chciała zostać lekarzem, więc złożyła papiery do wielu uczelni. Prawie wszystkie odrzuciły jej aplikację, ponieważ nie wyobrażano sobie, że kobieta może zostać doktorem. Jedynie mała uczelnia Geneva Medical College in New York rozpatrzyła jej wniosek o przyjęcie na studia. Władze przekonane, że mężczyźni nie będą chcieli uczyć się razem z kobietą, uzależnili jej przyjęcie od głosowania wśród studentów. Ci myśleli, że cała sytuacja to żart i zagłosowali na tak. Tym sposobem w 1847 roku Elizabeth została studentem medycyny.
Pomimo szykan i pogardy ze strony mężczyzn w 1849 roku skończyła studia z pierwszą lokatą. Była pierwszą lekarką z uprawnieniami w USA. Przez kolejne dwa lata próbowała pracować w różnych klinikach w Paryżu i Londynie. Wtedy zapadła na chorobę, przez którą straciła wzrok w jednym oku i porzuciła marzenie o tym, że zostanie chirurgiem.
Praktyka lekarska i walka o prawa kobiet
W 1851 roku wróciła do Ameryki, ale żaden szpital nie chciał jej zatrudnić. Założyła, więc własną przychodnię, w której zatrudniła swoją siostrę Emily (tej także udało się skończyć studia medyczne) i Marię Zakrzewską. Razem założyły w 1857 roku w Nowym Jorku Ambulatorium dla Kobiet i Dzieci (Infirmary for Women and Children). Dwa lata później w Wielkiej Brytanii szukała wsparcia dla swojej działalności, wtedy to została wpisana do rejestru medycznego w Anglii jako pierwsza kobieta.
Cały czas działała na rzecz przyjmowania kobiet na studia medyczne. W 1868 roku przy swojej klinice w Nowym Jorku założyła szkołę medyczną dla kobiet. Rok później przeniosła się na stałe do Wielkiej Brytanii. W 1871 roku założyła Narodowe Towarzystwo Zdrowia, które propagowało higienę i zdrowy styl życia.
Walczyła o prawa kobiet. Napisała wiele książek z dziedziny medycyny, higieny, planowania rodziny. Była nawet profesorem ginekologii w szkole medycznej w London School of Medicine for Women.
Więcej przeczytacie na: https://www.bristol.ac.uk/blackwell/about-us/who-was-elizabeth-blackwell/
M
2024-06-01 at 14:21Bardzo ciekawa postac, dziekuje za prezentacje prekursorki lekarki;-)