28 lipca 1972 roku w Warszawie zmarła wybitna aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Grała w teatrze, operze, a także w filmach.
Wczesne lata
Urodziła się 1 stycznia 1879 roku w Lublinie w rodzinie aktorskiej Trapszo (takie było jej prawdziwe nazwisko). Już w dzieciństwie wędrowała z rodzicami od miasta do miasta, gdzie jej ojciec Marceli występował i reżyserował sztuki w różnych teatrach.
Zadebiutowała w teatrze w 1900 roku (pod pseudonimem Gryf Ćwiklińska) w roli Helenki w Grubych rybach (sztukę reżyserował jej ojciec) w Teatrze Ludowym. Rok później została zaangażowana do zespołu Farsy i Operetki Ludwika Śliwińskiego. Dostawała drobne role. Grała m.in. u boku swojej matki Aleksandry. Otrzymywała dobre recenzje, ale brak było jej doświadczenia. Marzyła o sztukach dramatycznych z tym, że w tamtym czasie w Warszawie popularne były raczej farsy i krotochwile. Występowała w tym zespole do 1910 roku powoli budując swoją markę i w międzyczasie realizując swoje kolejne marzenie. Chciała zostać śpiewaczką operową i operetkową, dlatego uczęszczała na lekcje śpiewu. W 1909 roku śpiewała arie operetkowe w kabarecie Momus Arnolda Szyfmana. Dwa lata później zaczęła występować w operetkach w Niemczech. Za granicą przebywała aż do końca I wojny światowej.
Kariera międzywojenna i powojenna
Gdy Polska odzyskała niepodległość Ćwiklińska wróciła do Warszawy. Tu grała najpierw w Teatrach Letnim, Nowości i Nowym budując swoją pozycję i popularność. Później występowała u Szyfmana w sztukach dramatycznych w Teatrach: Polskim, Małym i Komedii. W latach trzydziestych grała co raz częściej w Teatrze Narodowym. Słynna wtedy stała się jej rola Podstoliny w Zemście (1933).
W 1933 roku zadebiutowała w filmie rolą Idalii w Jego ekscelencja subiekt. Potem zagrała baronową Idalię w słynnej produkcji Trędowata (1936). Oprócz tego stworzyła takie kreacje jak: Polly w Pani minister tańczy (1937) czy Szkopkową w Znachorze (1937).
W trakcie okupacji występowała w aktorskich kawiarniach. Po wojnie występowała w Krakowie na deskach Teatru im. Słowackiego i w Starym Teatrze. Zaczęła także pracę w teatrach poznańskich. W 1950 roku wróciła do Warszawy, gdzie na deskach Teatru Nowego świetnie zagrała Dulską w Moralności pani Dulskiej.
Prawie do swojej śmierci grała w warszawskich teatrach. Jeszcze w 1971 roku odbyła tournée w USA i Kanadzie występując dla Polonii.
Informacje czerpałem z: https://culture.pl/pl/tworca/mieczyslawa-cwiklinska
fot. Lucjan Fogiel/Forum