24 lipca 1783 roku w Caracas (dziś Wenezuela) urodził się przywódca walki wyzwoleńczej Simón Bolívar. Do dziś dla wielu mieszkańców Południowej Ameryki jest bohaterem nazywanym El Libertador (Wyzwoliciel).
Młodość
Bolívar urodził się w arystokratycznej rodzinie w Wicekrólestwie Nowej Grenady będącym kolonią hiszpańską. Młody Simón wyjechał do Europy, gdzie zapoznał się z filozofią oświecenia i poglądami takich ludzi jak Rousseau, Wolter, Locke czy Monteskiusz. Poznał idee rewolucji francuskiej i jak funkcjonuje państwo pod rządami Napoleona Bonaparte. W 1805 roku na Wzgórzu Awentyńskim ślubował, że nie spocznie dopóki nie wyzwoli Wenezueli spod hiszpańskiej władzy.
Walka o niepodległość
W tamtym okresie w całej Ameryce Południowej wybuchały bunty przeciwko słabnącej monarchii hiszpańskiej. W latach 1811-1812 trwała na terenie Kapitanii Generalnej Wenezueli wojna domowa, która miała na celu wprowadzenie niezależnej republiki. Bunt skończył się klęską, a jednym z uczestników był pułkownik Bolívar. Za karę został zesłany na Antyle, ale wrócił w 1813 roku i stanął na czele wojsk. Tym razem się udało i wygrali republikanie. Simón został obwołany wyzwolicielem. Został dowódcą armii i przywódca państwa. Ale nie trwało to długo. Z Hiszpanii przybyły wojska królewskie, które wsparły rojalistów i pokonały buntowników.
Simón Bolívar zbiegł najpierw do Kolumbii, a potem na wysp Jamajkę. Stamtąd w 1815 roku wydał odezwę (tzw. List z Jamajki) do mieszkańców Ameryki, żeby zjednoczyli się w walce z hiszpańską tyranią. Rok później znowu wrócił na tereny Wenezueli i walczył o jej niepodległość. W ciągu kilku lat udało mu się wyzwolić tereny dzisiejszej Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru i Peru. W tym samy czasie od Hiszpanii uniezależniły się też Argentyna, Chile, Paragwaj i Urugwaj, co zakończyło władzę Hiszpanów nad Ameryką Południową.
Wielka Kolumbia i rządy Bolívara
W 1819 roku utworzono tzw. Wielką Kolumbię złożoną z Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru i Panamy, a prezydentem tego państwa został Bolívar. Nowe państwo spotkało się z wieloma trudnościami. Miasta i wsie były zrujnowane po długich wojnach. Panowała anarchia i bezprawie. A Simón Bolívar, który wcześniej potępiał Napoleona za niszczenie republiki, sam zaczął rządzić co raz bardziej autorytarnie. Wybuchła wojna domowa, a w 1830 roku doszło do próby zamachu i puczu. Choć skończyły się klęską, prezydent jednak postanowił ustąpić i udać się na emeryturę. Lud okrzyknął go zdrajcą, a on sam zapadł na gruźlicę i zmarł 17 grudnia 1830 roku.
Wielka Kolumbia rozpadła się na trzy państwa: Wenezuelę, Ekwador i Kolumbię (która obejmowała wtedy też tereny Panamy).
Informacje czerpałem z: https://www.polskieradio.pl/39/247/Artykul/925597,El-Libertador-znaczy-wyzwoliciel-Kim-byl-Simon-Bol%C3%ADvar
Znajdziecie tam też wywiad radiowy z profesorem Tadeuszem Łebkowskim, który napisał biografię Simóna Bolívara.