21 stycznia 1954 roku w Groton (Connecticut, USA) zwodowano1 pierwszy atomowy okręt podwodny „Nautilus”. Idea budowy okrętów o takim napędzie zrodziła się w czasie II wojny światowej w ramach Projektu Manhattan. Wskazywano wiele zalet: nieograniczony zasięg, potrzeba uzupełniania paliwa raz na rok, a w przypadku łodzi podwodnych także wysoką prędkość, brak potrzeby ładowania akumulatorów, długi czas bez wynurzania się na powierzchnię. Po zakończeniu wojny projektu nie zarzucono, a nawet wobec pogarszających się stosunków ze Związkiem Radzieckim zintensyfikowano prace. Efektem tego był właśnie „Nautilus”, którego budowę rozpoczęto w 1952 roku, zwodowano w 1954 r. a rok później okręt wyszedł w swój pierwszy rejs. Podczas uroczystości zwodowania matką chrzestną została Mary Eisenhower żona prezydenta USA.
Okręt był uzbrojony w 6 wyrzutni torpedowych, a załogę stanowiło 12 oficerów i 90 pozostałych członków. Pomimo różnych problemów z jego eksploatacją udowodnił przydatność takiego typu łodzi podwodnych. W 1958 roku jako pierwszy przepłynął pod biegunem północnym a do 1980 roku (kiedy wycofano go ze służby) przepłynął około pół miliona mil morskich. Od 1985 roku jest okrętem muzeum w US Navy Submarine Force Museum.
Źródło: https://ussnautilus.org/history-of-uss-nautilus/
1Wodowanie statku lub okrętu to uroczyste wprowadzenie jednostki na wodę. Nie oznacza ukończenia prac, ale jest najważniejszym elementem, ponieważ pokazuje czy jednostka jest w stanie się sama utrzymać na wodzie. Współcześnie rzadko dochodzi do nieudanych wodowań, ale historia zna wiele takich przypadków.