21 sierpnia 1995 roku w Chicago (Illinois, USA) zmarł wybitny fizyk i laureat Nagrody Nobla Subrahmanyan Chandrasekhar. Znany jest najbardziej z prac nad ewolucją gwiazd.
Subrahmanyan urodził się w Lahore (wtedy Indie Brytyjskie, dziś Pakistan) w 1910 roku. Jego ojciec był audytorem, a matka tłumaczką. Na początku zdobywał edukację domową, a później uczęszczał do szkół w Madrasie (Indie). Ojciec spodziewał się, że najstarszy syn zostanie tak jak on urzędnikiem. Jednak Chandrasekhar postanowił zostać naukowcem jak stryj Chandrasekhara Venkata Raman (zdobywca Nagrody Nobla z 1930 roku).
W 1930 Chandrasekhar dostał stypendium i zaczął studia w Trinity College w Cambridge. Po ukończeniu studiów został pracownikiem naukowym Uniwersytetu Chicago, gdzie przeniósł się razem z żoną. Od tego czasu pracował i wykładał na tej uczelni przez całe swoje życie. W czasie II wojny światowej pracował w Ballistic Research Laboratories w Aberdeen Proving Ground w Maryland.
Chandra (tak go nazywano w skrócie) opublikował około 400 artykułów i książek. Jego zainteresowania były szerokie poczynając od teorii białych karłów, poprzez teorię względności aż do teorii czarnych dziur. Pod koniec życia pracował nad tematyką zderzających się fal grawitacyjnych.
W 1983 roku otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki wraz z Williamem Fowlerem za teorię o późnych stadiach ewolucji masywnych gwiazd. Pierwsze obliczenia do tej teorii dokonał już jako student. Twierdził, że gwiazda o masie 11,4 większej niż nasze Słońce (dziś nazywana granicą Chandrasekhara) musi zakończyć swoje życie zapadając się do obiektu o wielkiej gęstości. Ciekawostką jest to, że gdy w 1930 roku przedstawił wyniki swoich obliczeń profesorowi Arthurowi Eddingtonowi (specjaliście od teorii względności) ten je odrzucił jako błędne. Dziś już wiemy, że Chandrasekhar od początku miał rację.
Subrahmanyan Chandrasekhar zmarł na zawał.
Informacje czerpałem z: https://mathshistory.st-andrews.ac.uk/Biographies/Chandrasekhar/
Zdjęcie: UChicago Photographic Archive, apf1-01654, Hanna Holborn Gray Special Collections Research Center, University of Chicago Library