20 lipca 1969 roku o 20:17 UTC1 członkowie misji Apollo 11 wylądowali na Księżycu. Było to efektem długich prac i wyścigu kosmicznego pomiędzy USA a ZSRS.
Przygotowania
W czasie zimnej wojny obydwa supermocarstwa, wykorzystując doświadczenia niemieckich naukowców, zaczęły wyścig o to kto pierwszy osiągnie kosmos. Związek Radziecki uzyskał przewagę, ponieważ nie tylko wystrzelił jako pierwszy sondę (Sputnik w 1957), ale i posłał jako pierwszy człowieka w przestrzeń kosmiczną (Jurij Gagarin w 1961). W tej sytuacji prezydent USA John F. Kennedy w 1961 roku ogłosił, że Stany Zjednoczone przed upływem dekady wyślą człowieka na Księżyc. Zaczął się okres ciężkich prac i przygotowań, aby tego dokonać.
Za nim załoga Apollo 11 wylądowała na Srebrnym Globie przeprowadzono tysiące testów i starano się przewidzieć wszystkie trudności. Wysłano też dwie misje na orbitę okołoksiężycową (Apollo 8 i 10), a także misję testującą jak sprawuje się lądownik podczas lotu (Apollo 9).
Misja
Misja Apollo 11 zaczęła się 16 lipca. W skład załogi wchodzili: Neil Armstrong (dowódca), Michael Collins (pilot modułu dowodzenia) i Edwin Aldrin (pilot modułu księżycowego). Po trzech dniach lotu astronauci dotarli na orbitę okołoksiężycową. 20 lipca moduł księżycowy z Armstrongiem i Aldrinem wylądował na Morzu Spokoju. Wiele milionów ludzi na całym świecie oglądało transmisję księżycową. Pierwszy na powierzchnię zszedł Neil Armstrong, który wypowiedział słynne słowa: „To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Następnie z lądownika wyszedł Edwin Aldrin. Razem z dowódcą przez 21 godzin zrobili wiele pomiarów naukowych, zebrali 22 kilogramy próbek skał i piasku księżycowego. No i oczywiście wbili amerykańską flagę w księżycowy grunt.
Załoga Apollo 11 bezpiecznie wróciła na Ziemię 24 lipca. Moduł wodował na Pacyfiku na zachód od Hawajów. Był to nie tylko wielki sukces naukowy i technologiczny, ale także propagandowy. USA pokazało wyższość nad Związkiem Radzieckim, który zrezygnował z kontynuowania prób wysłania człowieka na Księżyc.
Ta dokładność i testowanie każdego elementu, a także procedur przydała się, gdy w 1970 roku doszło do awarii podczas misji Apollo 13. Ale to już całkiem inna historia.
Informacje czerpałem z: https://www.urania.edu.pl/astronautyka/ksiezyc/apollo
Lądowanie Apollo 11 możecie też obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=gd08emOr-vU
1 UTC – Universal Time Coordinated, czyli uniwersalny czas koordynowany używany głównie w nawigacji lotniczej I morskiej. Jest to czas nad południkiem zerowym. Polska znajduje się w następujących strefach czasowych: w zimie +01:00 UTC, a w lecie +02:00 UTC.
5 sierpnia 1930 roku urodził się astronauta Neil Armstrong - Blog Historyczny
2024-08-05 at 08:47