19 marca 2008 roku w Colombo (Sri Lanka) umarł pisarz Sir Arthur C. Clarke. Był nie tylko autorem wielu książek i opowiadań SF (najsławniejsze to cykle Odyseja kosmiczna i Spotkanie z Ramą), ale także popularyzatorem nauki.
Urodził się w Anglii w Minehead w 1917 roku. Od dzieciństwa fascynował się literaturą Sciene Fiction. Podczas drugiej wojny światowej służył w Royal Air Force w jednostce radarowej.
W 1945 roku zafascynowany technologiami i matematyką napisał artykuł w piśmie Wireless World o tym, że wystarczy umieścić trzy satelity na orbitach stacjonarnych wokół Ziemi, żeby zapewnić łączność na całej planecie. Wielu naukowców wtedy go skrytykowało. Dwanaście lat później ZSRS wystrzelił Sputnika i okazało się że Clarke miał rację, a jego wizja satelitów komunikacyjnych szybko stała się rzeczywistością. Orbitę geostacjonarną na której umieszcza się satelity komunikacyjne nazywa się dzisiaj „orbitą Clarke’a”.
Po wojnie pisarz skończył studia matematyczne i fizyczne w King’s College w Londynie. Pod koniec lat czterdziestych zaczął publikować w czasopismach swoje utwory. W 1953 roku wydał moją ulubioną powieść Clarke’a Koniec dzieciństwa.
W latach pięćdziesiątych Clarke zafascynował się nurkowaniem i podczas jednej z wypraw trafił na Sri Lankę. Tak mu się ta wyspa spodobała, że zamieszkał tam.
W 1964 roku poznał reżysera Stanleya Kubricka i razem zaczęli pracować nad filmem SF na podstawie opowiadania z 1948 Sentinel. Tak powstał głośny obraz 2001: Odyseja Kosmiczna. W trakcie realizacji tego dzieła Clarke rozszerzył swoje opowiadanie do powieści, a w kolejnych latach napisał cały cykl Odysei Kosmicznej.
Od lat sześćdziesiątych cierpiał na zespół post-polio, dlatego oddał się już tylko pisaniu.
Był laureatem wielu nagród z dziedziny literatury SF: Hugo i Nebuli. W 1969 roku ze Stanleyem Kubrickiem był nominowany do Oscara za scenariusz do Odysei Kosmicznej. Był także nominowany do Nagrody Nobla: w 1994 do Pokojowej, a w 1999 do Literackiej.
Informacje czerpałem z: https://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=Arthur_C._Clarke#Cytaty