19 czerwca 1963 roku na Ziemię wróciła Walentina Tiereszkowa, która była pierwszą kobietą w kosmosie.
Trzy dni wcześniej z kosmodromu Bajkonur (ZSRS) wystartowała rakieta Wostok 6. Pilotująca go Tiereszkowa spotkała się na orbicie z Wostokiem 5, którym sterował Walerij Bykowski (ta rakieta została wystrzelona 14 czerwca). Najbliżej od siebie statki znalazły się w odległości 6 kilometrów. Obydwa wróciły na Ziemię tego samego dnia.
Obydwie misje oficjalnie miały za zadanie badanie wpływu lotu kosmicznego na człowieka i obserwacje działania rakiet. Tak naprawdę były przede wszystkim propagandowym spektaklem. Pierwsza kobieta w kosmosie i spotkanie obu statków miało pokazać przewagę ZSRS w wyścigu kosmicznym.
Walentina Tiereszkowa urodziła się w 1937 we wsi Maslennikowo. Na początku pracowała w przędzalni bawełny, a później w fabryce opon. W wolnych chwilach trenowała spadochroniarstwo. Po locie Gagarina napisała list do władz i wyraziła nadzieję, że też będzie mogła polecieć w kosmos. Komisja wybierająca kosmonautów zdecydowała, że Walentina będzie dobrym kandydatem do wysłania w przestrzeń.
Po powrocie kosmonautki władze ZSRS w pełni wykorzystały ten lot propagandowo. Tiereszkowa dostała tytuł Bohatera Związku Radzieckiego i wysłano ją w podróż po świecie. Nigdy już nie poleciała w kosmos. Skończyła studia inżynierskie, a później zrobiła doktorat. Od 1971 do 1991 roku zasiadała w Komitecie Centralnym KPZR (Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego). W 1997 roku przeszła na emeryturę w stopniu generała.
O Walentinie Tiereszkowej przeczytacie m.in. tu: https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/1151186,walentina-tierieszkowa-%E2%80%93-pierwsza-kobieta-w-kosmosie
Na tej stronie znajdziecie też relacje radiowe o tej wyprawie.
Zdjęcie: Alexander Mokletsov/RIA Novosti archive