18 kwietnia 1955 roku w Princeton (New Jersey, USA) umarł największy fizyk Albert Einstein. Znany jest najbardziej ze sformułowania szczególnej teorii względności i ogólnej teorii względności, które są jego największymi dziełami. Nie otrzymał za nie Nagrody Nobla, ale w 1921 roku dostał ją za wkład w fizykę teoretyczną i opis efektu fotoelektrycznego.
Albert Einstein urodził się w 1879 roku w Ulm w Niemczech. W szkole był dobrym uczniem, a w domu matka uczyła go muzyki. Uwielbiał grać na skrzypcach. Rodzina najpierw się przeprowadziła do Monachium, a potem do Mediolanu. Młody Albert został w stolicy Bawarii, aby zakończyć edukację, ale nie wytrzymał i dość szybko dołączył do rodziców. Sam zaczął się przygotowywać do egzaminów na studia. W 1894 roku w wieku 15 lat próbował się dostać na Politechnikę Federalną w Zurychu. Na nieszczęście oblał sprawdziany z przedmiotów humanistycznych. Potem przez rok kończył edukację w liceum i tym razem udało mu się uzyskać indeks wymarzonej szkoły.
Po zakończeniu studiów nie udało mu się kontynuować kariery naukowej, więc podjął najpierw pracę nauczyciela, a w 1902 roku został pracownikiem urzędu patentowego w Bernie. Trzy lata później opublikował pracę O elektrodynamice ciał w ruchu, w której zawarł swoje słynne równanie E=mc². Później teorię zawartą w tej pracy nazwano szczególną teorią względności. To w końcu przyniosło mu wymarzoną rozpoznawalność w świecie naukowym. Do 1933 roku wykładał na wielu uniwersytetach europejskich i podróżował po świecie. Przejęcie władzy przez Hitlera w Niemczech przekonało go do pozostania w USA (był ateistą wywodził się z rodziny żydowskiej), gdzie mieszkał aż do śmierci.
Zmarł na tętniaka aorty. Lekarz patolog, bez zgody rodziny, wyjął jego mózg, mając nadzieję że da się odkryć skąd wynikał geniusz Einsteina. Ciało poddano kremacji, a prochy rozsypano.
Informacje czerpałem m.in. z: https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/rocznica-urodzin-alberta-einsteina