12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) urodziła się Annelies Marie Frank. Najbardziej jest znana z dziennika (wydanego pośmiertnie przez jej ojca), który pisała, gdy ukrywała się razem z rodziną.
Anna urodziła się w Niemczech w rodzinie żydowskiej. Gdy naziści doszli do władzy jej ojciec Otto Frank postanowił wyemigrować do Holandii. Tam w Amsterdamie mała Anna wraz siostrą i rodzicami wiodła spokojne życie.
W 1940 roku Niemcy zajęli Holandię. Franków jako Żydów poddano prześladowaniom, a w 1942 roku musieli zacząć się ukrywać. W specjalnym pomieszczeniu w budynku firmy urządzili kryjówkę, gdzie rodzina Franków i Van Pelsów schroniła się, aż do lata 1944 roku. 4 sierpnia w wyniku anonimowego donosu aresztowano ich i umieszczono w obozie przejściowym w Westerbork. A później wysłano rodzinę do Auschwitz. W październiku Annę razem z siostrą przewieziono do obozu Bergen-Belsen, gdzie obie zmarły na tyfus w marcu 1945 roku, nie doczekawszy wyzwolenia. Jedynym, który ocalał z zagłady był ojciec Otto, który po wojnie wrócił do Amsterdamu.
Anna zaczęła pisać swój dziennik w dniu swoich trzynastych urodzin. Opisywała w nim nie tylko swoje przemyślenia, ale także codzienne trudy ukrywających się Żydów. Jest to przejmujące świadectwo Holocaustu napisane z perspektywy dziecka.
Po pochwyceniu przez Niemców, dziennik przechowała Miep Gies, która pomagała Frankom się ukrywać. Oddała go ojcu dziewczynki, gdy ten powrócił z niewoli. Po opracowaniu Otto wydał pamiętnik swojej córki w 1947 roku.
Dziennik jest przejmującym dziełem, które zostało przetłumaczone na ponad 50 języków. Jest najbardziej poczytną książką na świecie dotyczącą Holocaustu. Doczekał się także ekranizacji i wielu adaptacji teatralnych.
Informacje czerpałem z: https://aboutholocaust.org/pl/facts/kim-byla-anne-frank