30 grudnia 1888 roku urodził się w Krakowie chemik i wieloletni minister przemysłu i skarbu II Rzeczpospolitej Polskiej Eugeniusz Kwiatkowski. Jest uznawany za jednego z głównych twórców miasta Gdyni.
Dyrektor i minister
Kwiatkowski skończył studia na Politechnice Lwowskiej i Monachijskiej. Jego wykładowcą (także przyjacielem) na tej pierwszej był Ignacy Mościcki. Już od czasu studenckich Eugeniusz uczestniczył w działalności konspiracyjnej, a w trakcie I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich.
Po wojnie razem z profesorem Mościckim podjął się zadania kierowania fabryką azotów w Chorzowie. Kwiatkowski został dyrektorem technicznym, a profesor naczelnym dyrektorem. Po zamachu majowym Mościcki został prezydentem i rekomendował swojego przyjaciela na stanowisko ministra przemysłu i handlu. Jako członek rządu miał wielki wpływ na rozwój Polski. Dzięki niemu wybudowano druga fabrykę azotów w Świerczkowie (później nazwę miejscowości zmieniono na Mościcie, a w 1951 przyłączono do Tarnowa). Oprócz tego oczkiem w jego głowie stała się rozbudowa portu w Gdyni i budowa Centralnej Magistrali Kolejowej z Katowic do Gdyni.
W 1930 roku zwolniono go obwiniając m.in. o spadek produkcji przemysłowej w rozkręcającym się kryzysie gospodarczym. W latach 1931-1935 był dyrektorem fabryki w Mościcach. Później znów został powołany do rządu na stanowisko ministra skarbu i wicepremiera. To on był głównym architektem planu czteroletniego rozbudowy przemysłu i budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Powojenna odbudowa
We wrześniu 1939 roku razem z resztą rządu został internowany w Rumunii i tam spędził całą wojnę. Potem wrócił do Polski mając nadzieję że komuniści wykorzystają jego doświadczenie w odbudowie kraju. Dostał stanowisko Delegata Rządu dla Spraw Wybrzeża i miał wiele pomysłów na rozwój gospodarki. Został nawet bezpartyjnym posłem na Sejm, ale tak naprawdę był potrzebny komunistom jako propagandowa marionetka. W 1948 roku pozbyto się go z rządu i skazano na wewnętrzne zesłanie (miał zakaz mieszkania w Warszawie), więc wrócił do rodzinnego Krakowa, gdzie mieszkał aż do śmierci 22 sierpnia 1974 roku. W tym ostatnim okresie życia zajmował się wyłącznie pracą naukową.
Informacje czerpałem z: https://bn.org.pl/projekty/aleje-niepodleglosci/tworcy-niepodleglosci/eugeniusz-kwiatkowski