27 marca 2006 roku w Krakowie w wieku prawie 85 lat zmarł jeden z najlepszych pisarzy SF Stanisław Lem.
Napisał wiele opowiadań i powieści, a najsłynniejszą jego książką jest Solaris, którą wydano po raz pierwszy w 1961 roku. Została przetłumaczona na ponad 40 języków.
Dzieciństwo i młodość
Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie, a jego rodzice byli spolonizowanymi Żydami. Ojciec Samuel Lehm był uznanym lekarzem laryngologiem, a matka Sabina Lehm zajmowała się domem.
Lem w dzieciństwie fascynował się książkami Julesa Verne’a i H.G. Wellsa. Tuż przed wojną zdał maturę. Chciał studiować na politechnice, ale atak Niemiec na Polskę pokrzyżował te plany. Lwów zajęli Rosjanie, mimo to próbował podjąć studia na Politechnice, ale nie przyjęto go z powodu nieodpowiedniego pochodzenia. Wtedy zaczął studia medyczne.
W 1941 roku po rozpoczęciu operacji Barbarossa miasto zajęli Niemcy. Sam Lem został schwytany i wysłany z innymi Żydami do oczyszczania ze zwłok więzienia na Brygidkach. Na szczęście udało mu się przeżyć i później z rodziną został przesiedlony do getta. W 1943 roku uciekł stamtąd i ukrywał się po aryjskiej stronie.
Twórczość literacka
Po wyzwoleniu miasta przez Rosjan rodzina Lemów opuściła Lwów i przeniosła się do Krakowa. Tam Stanisław podjął przerwane studia medyczne i uzyskał absolutorium, ale nie został lekarzem.
Wtedy już zajmował się pisaniem pierwszych artykułów naukowych i opowiadań. W 1951 roku napisał swoją pierwszą powieść SF Astronauci na zamówienie prezesa Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik i tak zaczęła się jego kariera pisarza SF. Czytając jego książki, szczególnie te z lat 50tych, nie zapominajmy w jakiej rzeczywistości tworzył. Stąd charakterystyczne dla tamtego okresu odwołania do socrealizmu czy pochwały systemu komunistycznego. Pomimo tego jego powieści były nowatorskie i podejmowały wiele ciekawych jak na tamte czasy tematów czy to rozwoju cybernetyki, czy kontaktów z obcymi cywilizacjami.
Ostatnią powieścią SF Stanisława Lema było Fiasko (1987), a później pisarz poświęcił się już generalnie pisaniu felietonów i esejów naukowych.
Więcej informacji na temat jego twórczości znajdziecie na stronie miłośników Lema: https://solaris.lem.pl/
Zdjęcie; Jacek Barcz/East News