27 marca 2006 roku w Krakowie w wieku prawie 85 lat zmarł jeden z najlepszych pisarzy SF Stanisław Lem. Napisał wiele opowiadań i powieści. Najsłynniejszą jego książką jest Solaris, którą wydano po raz pierwszy w 1961 roku. Została przetłumaczona na ponad 40 języków.
Dzieciństwo i młodość
Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie, a jego rodzice byli spolonizowanymi Żydami. Ojciec Samuel Lehm był uznanym lekarzem laryngologiem, a matka Sabina Lehm zajmowała się domem.
Lem w dzieciństwie fascynował się książkami Julesa Verne’a i H.G. Wellsa. Tuż przed wojną zdał maturę. Chciał studiować na politechnice, ale atak Niemiec na Polskę pokrzyżował te plany. Lwów zajęli Rosjanie. Próbował podjąć studia na Politechnice, ale nie przyjęto go z powodu nieodpowiedniego pochodzenia. Wtedy zaczął studia medyczne.
W 1941 roku po rozpoczęciu operacji Barbarossa miasto zajęli Niemcy. Sam Lem został schwytany i wysłany z innymi Żydami do oczyszczania ze zwłok więzienia na Brygidkach. Na szczęście udało mu się przeżyć i z rodziną został przesiedlony do getta. W 1943 roku uciekł stamtąd i ukrywał się po aryjskiej stronie.
Twórczość literacka
Po wyzwoleniu miasta przez Rosjan rodzina Lemów opuściła Lwów i przeniosła się do Krakowa. Tam Stanisław podjął przerwane studia medyczne. Uzyskał absolutorium, ale nie został lekarzem.
Wtedy już zajmował się pisaniem pierwszych artykułów naukowych i opowiadań. W 1951 roku napisał swoją pierwszą powieść SF Astronauci na zamówienie prezesa Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Tak zaczęła się jego kariera pisarza SF. Czytając jego książki, szczególnie te z lat 50tych, nie zapominajmy w jakiej rzeczywistości tworzył. Stąd charakterystyczne dla tamtego okresu odwołania do socrealizmu czy pochwały systemu komunistycznego. Pomimo tego jego powieści były nowatorskie i podejmowały wiele ciekawych jak na tamte czasy tematów czy to rozwoju cybernetyki, czy kontaktów z obcymi cywilizacjami.
Ostatnią powieścią SF Stanisława Lema było Fiasko (1987). Później pisarz poświęcił się już generalnie pisaniu felietonów i esejów naukowych.
Więcej informacji na temat jego twórczości znajdziecie na stronie miłośników Lema: https://solaris.lem.pl/