25 listopada 1940 roku oblatano prototyp samolotu wielozadaniowego De Havilland DH-98 (Royal Air Force nadały mu nazwę Mosquito). Jest to jedna z najciekawszych konstrukcji II wojny światowej, ponieważ zaprojektowano go jako bombowiec, a przeszedł do historii jako świetny nocny myśliwiec. Intrygujące było też to że był szybki, a jego konstrukcja była drewniana.
Prototyp
Prace nad nowym samolotem zaczęły się w firmie De Havilland Aircraft Company Ltd. w 1938 roku. Miał to być lekki bombowiec, którego główną zaletą miała być duża prędkość co pozwoliłoby mu uciec przed ówczesnymi myśliwcami. Przed wybuchem wojny projekt nie wywarł wrażenia na władzach brytyjskich, dopiero w 1940 roku dano zielone światło dla tej konstrukcji.
Pierwszy oblot wykazał, że samolot rzeczywiście spełnia wymogi szybkiego bombowca. 16 stycznia 1941 roku zorganizowano wyścig pomiędzy Mosquito a Spitfire’m i okazało się, że ten pierwszy jest szybszo o 30km/h. W lutym prototyp przekazano wojsku do testów i okazało się że jest to świetna konstrukcja.
Wersje
Kilka dni przed oblotem (16 listopada) zaczęto prace nad wersją myśliwską, która miała specjalizować się w nocnych lotach. Była wyposażona w radar i silne uzbrojenie. 15 maja 1941 oblatano prototyp tej wersji.
21 czerwca złożono zamówienie na 200 samolotów (oprócz 5 prototypów, 19 miało być w wersji rozpoznawczej, a 176 jako myśliwce nocne) i żaden nie był bombowcem.
Do 1944 roku był to najszybszy samolot w wersji seryjnej na świecie.
Stworzono wiele wersji tego samolotu (łącznie pięćdziesiąt) m.in. PR.I – rozpoznawczy, NF.II – nocny myśliwiec, F.II – myśliwiec dzienny, B.IV – bombowiec i wiele innych w miarę ulepszania konstrukcji, a także nowego zapotrzebowania.
Samolot był drewniany zrobiony z belek świerkowych, balsy i sklejki. Główne uzbrojenie w wielu wersjach stanowiły 4 działka 20mm British Hispano. Oprócz tego w niektórych wersjach były też 4 karabiny maszynowe 7,7mm.
Najszybszą wersją był nocny myśliwiec NF.XXX, który maksymalnie osiągał 672 km/h, a jego prędkość przelotowa wynosiła 612 km/h.
Łącznie wyprodukowano prawie 8 tysięcy sztuk tego samolotu.
Informacje czerpałem z: http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/790/126/De-Havilland-DH-98-Mosquito