23 grudnia 1493 roku w Norymberdze wydano niemiecką wersję Kroniki Świata (tytuł łaciński: Liber cronicarum cum figuris ymaginibus ab inicio mundi). Pół roku wcześniej wydano wersję łacińską. Dzieło te jest najbardziej ilustrowaną drukowaną księgą wydaną w XV wieku.
Kronika została napisana przez niemieckiego humanistę Hartmanna Schedla i zawiera opis dziejów od stworzenia świata. Oprócz tego znalazło się tam wiele innych informacji np. geograficznych. Wydanie drukowane powstało dzięki współpracy kilku osób: Sebalda Schreyera i Sebastiana Kammermeistera, którzy sfinansowali przedsięwzięcie, a także Michael Wolgemut i Wilhelm Pleydenwurff wykonawców ilustracji. Za całość książki odpowiadał ówczesny największy wydawca czyli Anton
Koberger. O tym jak powstawała dowiadujemy się z kontraktów, które przetrwały. Nie wiemy kto wykonywał dokładnie klocki drzeworytnicze, ale nadzór mieli nad nimi dwaj wcześniej wymienieni przeze mnie rzemieślnicy.
Księga zawierała ponad 1800 ilustracji wykonanych z około sześciuset klocków. Wśród nich znajduje się obraz Krakowa. Autor oczywiście nie czerpał informacji z własnego doświadczenia, wiele z nich po prostu znalazł w innych księgach.
Polska została opisana niezbyt szczegółowo (tylko Kraków jest opisany dokładnie) i nazwano ją Sarmacją.
Informacje czerpałem z: https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/zbiory/890351
Można też je zobaczyć (lub przeczytać jak ktoś zna łacinę) tu: https://polona.pl/preview/eee8921c-14a9-4133-96bf-6d11c53630e2