22 lipca 1972 roku o 9:32 UTC na Wenus wylądowała radziecka sonda Wenera 8. Było to pierwsze kontrolowane lądowanie na tej drugiej planecie od słońca.
Wyścig kosmiczny
Po drugiej wojnie światowej trwał wyścig kosmiczny pomiędzy USA i ZSRS. Na początku to Rosjanie mieli przewagę: jako pierwsi wystrzelili sztucznego satelitę (Sputnik 1) i wysłali pierwszego człowieka w kosmos (Jurij Gagarin). Wtedy to Amerykanie ogłosili, że wyślą wyprawę na Księżyc co im się udało. Poza tymi najbardziej znanymi misjami obydwa kraje wysyłały sondy w różne miejsca Układu Słonecznego. ZSRS skoncentrował się na Wenus.
Warunki na Wenus były dla wszystkich naukowców zagadką. Gęste chmury uniemożliwiały poznanie nie tylko rzeczywistego składu atmosfery, ale i zbadania powierzchni w celu wytypowania miejsca lądowania sondy.
Misje Wenera
Pierwsze sondy z misji Wenera (1 i 2) uległy różnym awariom. Trzecia uderzyła o powierzchnię planety, ale po zderzeniunie przesłała danych. Dopiero misja Wenery 4 okazała się jako takim sukcesem i zadziwiła naukowców. Okazało się, że nim zamilkła zanotowała temperaturę 271 stopni Celsjusza, a ciśnienie sięga prawie 20 atmosfer. Kolejne dwie sondy były podobnej budowy i choć starano się wprowadzić na ostatnią chwilę ulepszenia niewiele zmieniły. Wenery 5 i 6 osiągnęły wysokość na której było 27 atmosfer i uległy zniszczeniu.
Wenera 7 i 8
Dlatego Wenera 7 i 8 były całkowicie inaczej skonstruowane. Miały kształt gładkiego jajka z tytanową obudową, która miała wytrzymać ciśnienie do 150 atmosfer. Siódemkę wystrzelono w 1970 roku. Dotarła na planetę w grudniu i wylądowała z sukcesem, ale bardzo szybko zamilkła. Problemem okazała się antena.
W ósemce zmieniono trochę konstrukcję i wystrzelono ją 27 marca 1972 roku. Wenera 8 weszła bez problemu w atmosferę i wylądowała na powierzchni. Stamtąd nadawała przez 50 minut nim ustąpiła warunkom tej niegościnnej planety. Przekazała skład atmosfery, temperaturę, ciśnienie, a także skład powierzchni na której wylądowała.
Rosjanie w kolejnych misjach chcieli poza zwykłymi badaniami uzyskać też zdjęcia Wenus. Ale to już całkiem inna historia.
Informacje czerpałem z: https://astronet.pl/loty-kosmiczne/misje-xx-wieku/misje-kosmiczne-xx-wieku-program-wenera/