25 września 1970 roku w Locarno (Szwajcaria) zmarł wybitny niemiecki pisarz Erich Maria Remarque. Najbardziej jest znany ze swojej powieści Na zachodzie bez zmian (1929) opisującej koszmar wojny w okopach z punktu widzenia żołnierza.
Erich Maria Remarque urodził się w 1898 roku w Osnabrücku w Niemczech. Jego rodzina miała korzenie francuskie. Już jako nastolatek zaczął pisać wiersze i eseje. W 1916 roku powołano go do wojska i wysłany na front zachodni. 31 lipca 1917 roku podczas bitwy pod Passchendaele został ranny pięciokrotnie i trafił do szpitala, gdzie spędził ponad rok.
Po wojnie skończył swoją pierwszą powieść Dom marzeń, ale nie zdobyła ona uznania krytyków. Imał się różnych prac, aż w końcu w 1927 napisał Na zachodzie bez zmian. Historię opartą na jego własnych doświadczeniach wydano najpierw w odcinkach w gazecie, a w 1929 roku ukazała się jako książka. Powieść pokazywała los zwykłych żołnierzy (często osiemnastolatków), których rzucono w maszynkę do mielenia jakim był front zachodni. Powodowani propagandą tak naprawdę tracili życie dla złudnych idei. Ta pacyfistyczna opowieść zrobiła furorę na całym świecie. Rok później w USA ukazał się film na jej podstawie.
Powieść nie spodobała się nazistom, którzy gloryfikowali niemiecki militaryzm. W 1931 roku pisarz wyemigrował do Szwajcarii. W tym samym roku był nominowany do Nagrody Nobla (ostatecznie wygrał szwedzki poeta). A w Niemczech hitlerowcy po dojściu do władzy zakazali i zaczęli palić jego książki. Pisarza w 1938 pozbawiono niemieckiego obywatelstwa.
Remarque w 1939 roku wyemigrował do USA. Wrócił dopiero w 1948 roku i do końca życia zamieszkał w Szwajcarii.
Informacje czerpałem z: https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/2759973,poraniona-dusza-erich-maria-remarque-i-koszmar-wojny
Więcej o jego książkach i adaptacjach filmowych przeczytacie tu: https://www.imdb.com/name/nm0718871/bio/?ref_=nm_ov_bio_sm