18 października 1989 roku o godzinie 16:53 z przylądka Canaveral wystartował wahadłowiec Atlantis na którego pokładzie znajdowała się sonda Galileo. Nie bez powodu sondę nazwano od nazwiska jednego z największych astronomów, który jako pierwszy odkrył księżyce Jowisza, ponieważ jej zadaniem było właśnie badanie tej planety i jej satelitów.
Galileo składała się z dwóch elementów składowych: orbitera i próbnika. Ten drugi miał zanurzyć się w atmosferę gazowego giganta. Obydwa urządzenia zostały wyposażone w wiele urządzeń badawczych.
Sonda została najpierw skierowana ku Wenus, żeby wykorzystała siłę grawitacyjną tej planety do rozpędzenia się. Oczywiście przy okazji wykonała badania tego globu. W grudniu 1990 roku Galileo przeleciał koło Ziemi i przesłał jej zdjęcia ze swojej perspektywy. Pod koniec października 1991 sonda dotarła do pasa planetoid, gdzie zbadała przy okazji planetoidę Gaspra. Potem w grudniu 1992 roku znowu przeleciała w pobliżu Ziemi i poleciała w kierunku Jowisza.
W lipcu 1995 roku uwolniono próbnik, a 7 grudnia wleciał w atmosferę planety. W tym samym czasie orbiter wszedł na orbitę Jowisza i zaczął badania samej planety oraz jego księżyców.
Najważniejsze osiągnięcia misji Galileo to: odkrycie istnienia podpowierzchniowego oceanu na Europie, którego głębokość oceniono na 90 kilometrów, że Ganimedes ma własne pole magnetyczne, badania aktywności wulkanicznej Io i wiele innych.
Misja miała trwać do końca 1999 roku, ale przedłużono ją do 2003 roku.
Więcej o Galileo przeczytacie na stronie NASA: https://science.nasa.gov/mission/galileo/
O oceanie na Europie przeczytacie tu: https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nasa-potwierdza-obecnosc-wody-na-europie