12 marca 1999 roku w Indepedence (Missouri, USA) przedstawiciele Polski, Czech i Węgier podpisali akty przystąpienia do NATO. Polskę reprezentował ówczesny minister spraw zagranicznych profesor Bronisław Geremek. Było to uwieńczenie długiej drogi Polski do NATO.
Wszystko zaczęło się od formalnego rozwiązania Układu Warszawskiego (radzieckiej wersji paktu sojuszniczego) w 1991 roku. Od tego momentu rozpoczęły się oficjalne starania o przystąpienie do NATO. Musieliśmy wynegocjować nie tylko warunki wstąpienia, ale także zmodernizować nasze systemy dowodzenia, łączności i przeprowadzić reformę wojska. Państwa Paktu, a głównie USA starały się nam w tym pomóc, chociażby przekazując fundusze i sprzęt.
W 1994 roku rozpoczął się program Partnerstwo dla Pokoju, czyli współpraca chętnych państw z Sojuszem. W tym samym roku odbyły się pierwsze wspólne polskie manewry razem z państwami NATO. Cały czas trwały też negocjacje.
W 1998 roku parlamenty państw Sojuszu ratyfikowały traktaty akcesyjne, a 29 stycznia 1999 roku sekretarz generalny NATO Javier Solana wystosował oficjalne zaproszenie dla Polski, Czech i Węgier.
Od 12 marca 1999 roku jesteśmy członkiem NATO i w obecnej sytuacji międzynarodowej uczestnictwo w tym Sojuszu jest dla nas bardzo ważne.
Kalendarium przystąpienia do NATO znajdziecie na stronie BBNu: https://www.bbn.gov.pl/pl/wydarzenia/15-lat-polski-w-nato/polska-w-sojuszu-polnoc/5294,Droga-Polski-do-NATO-kalendarium.html
Zdjęcie: JOHN RUTHROFF /AFP