9 marca 1500 roku z Belem wyruszyła wyprawa Pedro Alvaresa Cabrala. Pół roku wcześniej z Indii wrócił Vasco da Gama, który wyruszył na czele czterech statków i 170 marynarzy w 1497 roku. Do Portugalii wróciły dwa statki i 55 załogantów, ale przywiozły ze sobą wiele egzotycznych towarów.
Król Manuel I postanowił czym prędzej wysłać kolejną wyprawę, aby utrwalić monopol na szlaku do Indii. Tym razem przygotowano się do ekspedycji lepiej w oparciu o wiedzę, którą zdobył da Gama. Wyruszało 13 statków z 200 załogantami. Zabrano wiele różnorodnych towarów1, żeby tym razem wywrzeć lepsze wrażenie w Kalikacie. Cabralowi towarzyszyli też Pero Escobar i Nicholas Coelho, którzy uczestniczyli w poprzedniej wyprawie. Popłynął także sam Bartolomeu Dias (odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei).
Tak wyekwipowana flota ruszyła do Indii. Ominąwszy Wyspy Zielonego Przylądka popłynęli dalej na południowy zachód. Dlaczego nie płynęli wzdłuż afrykańskiego wybrzeża? Poprzednie wyprawy wykazały, że posuwanie się taką trasą choć bezpieczniejsze trwa znacznie dłużej z powodu niesprzyjających wiatrów. Trzeba było odbić na środek oceanu i płynąć na południe aż złapie się odpowiedni wiatr na wschód. Cabral odpłynął znacznie dalej niż Vasco da Gama i dzięki temu odkrył 21 kwietnia Brazylię. Nowo odkryty ląd nazwał Ziemią Świętego Krzyża. Dowódca odesłał jeden okręt, aby poinformować króla o tym ważnym odkryciu.
Portugalczycy popłynęli dalej na południe, a tam złapał ich sztorm i stracili cztery okręty. W końcu siedem z nich dopłynęło 20 czerwca do Mozambiku (ósmy dowodzony przez Diogo Diasa dopłynął do Madagaskaru, a nie mogąc znaleźć reszty floty zawrócił do Europy). W sierpniu dotarli do Indii. Tam Cabral próbował założyć stałą bazę, wdał się w lokalne walki i utarczki z muzułmanami. Ale to już całkiem inna historia. 23 czerwca 1501 roku do Portugalii wróciły cztery okręty.
Więcej o Cabralu i wyprawach Portugalczyków przeczytacie w książce Rogera Crowleya Zdobywcy. Jak Portugalczycy zdobyli Ocean Indyjski i stworzyli pierwsze globalne imperium wydanej przez Rebis.
1 Były to korale, miedź, barwnik oparty o cynober, rtęć, tkaniny, atłasy, satyny, adamaszki i oczywiście złote monety, gdyby trzeba było nimi zapłacić.