• Strona Główna
  • Kalendarz
  • Artykuły
  • Recenzje
  • Anegdoty
19 stycznia 1947 roku odbyły się sfałszowane wybory do Sejmu

19 stycznia 1947 roku odbyły się sfałszowane wybory do Sejmu

  • By - bloghistoryczny
  • 2025-01-19

19 stycznia 1947 roku w Polsce odbyły się pierwsze powojenne wybory do Sejmu Ustawodawczego, które wygrali komuniści dzięki fałszerstwom.

Przed kampanią

Podczas konferencji w Jałcie (4-11 lutego 1945 r.) Józef Stalin zobowiązał się do tego że w Polsce zostaną przeprowadzone niezwłocznie wolne wybory. Oczywiście zarówno on jak i polscy komuniści od początku nie mieli zamiaru dotrzymać słowa.

Polska Partia Robotnicza (PPR) obawiała się wyników wyborów, więc robiła wszystko, żeby je opóźnić i utrudnić startowanie opozycji. Testem poparcia miało być referendum ludowe 30 czerwca 1946 roku, które komuniści wygrali tylko dzięki fałszerstwom. Całe to przedsięwzięcie spowodowało nasilenie represji wobec opozycji.

Jednym z kroków na zwiększenie szans wygrania było utworzenie koalicji różnych ugrupowań z PPR w Bloku Stronnictw Demokratycznych (dołączyły do niego PPS, SD i SL). Z czasem ten blok wsparły PSL “Nowe Wyzwolenie” i Stronnictwo Pracy. W efekcie jedyną opozycją został przedwojenny PSL pod przywództwem Stanisława Mikołajczyka.

Kampania pełna nadużyć

Prawa wyborcze miał każdy obywatel Rzeczpospolitej, który ukończył 21 lat. Ale dopisano możliwość skreślenia kogoś z list wyborców, jeśli ktoś został pozbawiony praw obywatelskich. Oraz takich, którzy kolaborowali z Niemcami lub współpracowali z podziemnymi organizacjami faszystowskimi lub bandami (tak nazywano zbrojne podziemie). Ten ostatni wyjątek wykorzystywano często, aby kogoś wykluczyć z wyborów lub zastraszyć.

W kampanii komuniści wraz z sojusznikami wykorzystywali powszechnie środki państwowe. W wybory zaangażowano też służby (Milicję, Urząd Bezpieczeństwa, Ochotnicze Rezerwy Milicji Obywatelskiej, wojsko i Korbus Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Oprócz tego terroryzowano i aresztowano przedstawicieli opozycji. Aresztowano ponad 2000 aktywistów (w tym 150 kandydatów na posłów). Do wyborów zabito około 150 polityków i działaczy. Oprócz tego oskarżano też PSL o współpracę z hitlerowcami.

Sfałszowane wybory

1 lutego 1947 roku opublikowano oficjalne wyniki wyborów. Blok Stronnictw Demokratycznych uzyskał 80,1% głosów, PSL – 10,3%, SP – 4,7%, PSL „Nowe Wyzwolenie” 3,5%, pozostałe listy otrzymały poparcie 1,4% głosów. Ale wyniki nie było zgodne z prawdą, ponieważ na masową skalę je sfałszowano. Na przykład na około 5500 komisji w 3500 byli tylko członkowie PPR. Nie dopuszczono do nich mężów zaufania z PSL. Dochodziło do różnych fałszerstw: dorzucanie głosów, wymiana urn z głosami czy np. zmuszanie siłą przez funkcjonariuszy służb i wojska do głosowania na “odpowiednich” kandydatów. Na ręce Komisarza Wyborczego złożono wiele protestów, ale ten większość ich odrzucił.

Stanisław Mikołajczyk twierdził że jego ugrupowanie zdobyło tak naprawdę większość głosów. Dziś nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Dzięki szczątkowym danym wiemy, że w niektórych okręgach PSL zdobył co najmniej połowę głosów.

W Sejmie Ustawodawczym zasiadło 116 posłów z PPS, 114 z PPR, 109 z SL, 41 z SD, 24 z PSL, 15 z SP i 25 z pozostałych ugrupowań oraz bezpartyjnych. Dzięki wyborom komuniści już oficjalnie przejęli władzę.

Informacje i zdjęcie czerpałem z: https://polskiemiesiace.ipn.gov.pl/mie/wszystkie-wydarzenia/styczen-1947/sfalszowane-wybory/112556,Sfalszowane-wybory-19-stycznia-1947-roku.html

Kartki z kalendarza
1947,Fałszerstwa,Komuniści,Komunizm,Polska,wybory

0 Comment

Nawigacja wpisu

18 stycznia 1689 roku urodził się filozof Monteskiusz
20 stycznia 2005 roku zmarł Jan Nowak-Jeziorański

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

O mnie

Jestem nauczycielem historii z wieloletnim doświadczeniem pracy w gimnazjach i szkołach podstawowych. Choć pracę magisterską pisałem o PRLu, mam szerokie zainteresowania historyczne np. wielkie odkrycia geograficzne, historia odkryć naukowych i wynalazków, historia ekonomii czy wojskowości.

Skróty

  • Kalendarz

  • Artykuły

  • Recenzje

  • Anegdoty

Kontakt

  • Email:tomasz.dylewski@blog-historyczny.pl

Copyright © 2024 made by DecodeIT