3 stycznia 1897 roku w Lipnie (Kujawy wtedy zabór rosyjski) urodziła się Apolonia Chałupiec znana jako Pola Negri. Była jedną z najsławniejszych aktorek kina niemego.
Początek kariery
Została wychowana przez matkę Eleonorę, która robiła wszystko, żeby utrzymać córkę. Najpierw prowadziła sklepik w Warszawie, ale splajtowała, więc zatrudniła się jako pomoc domowa i praczka. Mała Apolonia od najmłodszych lat przejawiała talent i uczęszczała na lekcje śpiewu i zajęcia artystyczne. Dostała się nawet do szkoły baletowej przy Teatrze Wielkim, ale na przeszkodzie stanęła gruźlica, na którą zapadła jako nastolatka. Dlatego gdy wyzdrowiała dostała się do szkoły teatralnej.
W wieku piętnastu lat (1912) zadebiutowała na deskach Teatru Małego w Ślubach panieńskich. Zrobiła wrażenie na publiczności i potem grała w innych warszawskich teatrach. Dwa lata później wystąpiła po raz pierwszy w filmie Niewolnica zmysłów (1914). W ciągu kolejnych trzech lat zagrała w ośmiu innych filmach, a publiczność ją pokochała. W 1917 roku zaczęła występować w filmach niemieckich w Berlinie (pod pseudonimem Pola Negri). Rok później wystąpiła w tytułowej roli w filmie Mania i ta rola otworzyła jej podwoje do wielkiej kariery.
Gwiazda Hollywood
W 1923 roku przeniosła się do USA i zawarła kontrakt z wytwórnią Paramount. Specjalnie stworzono jej nowy życiorys, aby wzbudzała sensację i to spowodowało, że podbiła świat amerykańskiego kina. Przez cztery lata wystąpiła w ponad dwudziestu filmach.
Dorobiła się na tym i inwestowała w nieruchomości. Jeździła białym Rolls Roycem, który prowadził kierowca w liberii. Można było spotkać ją na Bulwarze Zachodzącego Słońca ubraną w drogie futra i klejnoty w towarzystwie psów i tygrysa. Była znana z licznych romansów np. z Charlie Chaplinem czy Rudolphem Valentino.
Problemy zaczęły się, gdy nastał Wielki Kryzys, a aktorka straciła na giełdzie fortunę. Popadła w depresję i alkoholizm, z którego wydobyła się w końcu dzięki Leopoldowi Brodzińskiemu (jej osobisty sekretarz i przyjaciel). W końcu sprzedała nieruchomości, a potem na jakiś czas przeniosła się do Wielkiej Brytanii.
Koniec kariery
W 1930 roku europejska prasa nazywała najsławniejszą aktorką, ale jej sława właśnie malała. Publiczność miała dość skandalów w jej wykonaniu, a na dodatek w kinie zaczął królować film dźwiękowy. Okazało się że jej talent nie wystarczy w nowej erze. Miała po prostu niski głos i silny polski akcent co zaważyło na jej karierze. Próbowała sił w wodewilu i wróciła do Niemiec, ale tu po dojściu nazistów do władzy zakazano jej występów w niemieckich teatrach i filmach (oficjalnie oskarżono ją o żydowskie pochodzenie). Przed wojną wyprowadziła się do Francji, a po upadku tejże w 1940 roku wróciła do USA. Próbowała jeszcze występować w filmach, ale z niepowodzeniem. Na szczęście miała zmysł do interesów i wiodła dostanie życie.
Zmarła 1 sierpnia 1987 r. w wieku prawie 90 lat w San Antonio (Teksas, USA).
Informacje czerpałem z: https://muzhp.pl/wiedza-on-line/pola-negri-pierwsza-femme-fatale-kina-niemego