1 stycznia 1821 roku ukazał się pierwszy numer “Kuriera Warszawskiego”. Była to gazeta, która wydawana była przez kolejnych 118 lat.
Na początku dziennik koncentrował się na wydarzeniach lokalnych. Było to w końcu jeszcze przed powstaniem linii telegraficznych i agencji prasowych. Obieg informacji w Europie trwał długo. Pierwsze wydania były w formie zeszytowej praktycznie bez ilustracji. Można było ją zaprenumerować w kantorach (nowość na ziemiach polskich).
W kolejnych latach pojawiało się co raz więcej wiadomości spoza regionu. Na dodatek zaczęto drukować reklamy i ogłoszenia drobne, z których “Kurier” w późniejszych latach słynął, a dziś jest świetnym dla historyków źródłem informacji.
Największe zmiany wprowadzono w latach 60-tych i 70-tych XIX wieku, gdy redaktorem naczelnym został Wacław Szymanowski. Sprowadził do redakcji Bolesława Prusa, który prowadził “Kroniki tygodniowe”. Zatrudnił korespondentów zagranicznych. Na pierwszej stronie zaczął się pojawiać komentarz polityczny. Zamieszczano wyniki giełdy. Na dodatek wprowadzono numery poranne i wieczorowe. To wszystko pozwoliło osiągnąć dziennikowi wielka popularność.
W okresie międzywojennym “Kurier” stał się gazetą inteligencji i średniozamożnych, oraz reprezentował poglądy bardziej prawicowe. Ostatni numer ukazał się 9 października 1939 przez Niemców. Na jego miejsce okupanci zaczęli wydawać “Nowy Kurier Warszawski”, który był propagandową tubą nazistów (takie gazety nazywano wtedy “gadzinówkami”).
Informacje czerpałem z: https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2380096,Kurier-Warszawski-gazeta-ktora-wspoltworzyla-Warszawe