17 września 1939 roku bez uprzedniego wypowiedzenia wojny doszło do ataku ZSRS na Polskę.
Prawie miesiąc wcześniej przedstawiciele Niemiec i ZSRS podpisali pakt Ribbentrop-Mołotow (pisałem o tym tu). Był zawarty w nim tajny protokół na mocy, którego oba państwa miały się podzielić naszym krajem.
Po godzinie 3 nad ranem wojska Frontu Białoruskiego i Ukraińskiego przekroczyły polsko-sowiecką granicę. Na osłabioną walczącą z Hitlerowcami Polskę rzucono ponad 600 tysięcy żołnierzy, około 5 tysięcy czołgów i ponad 3 tysiące samolotów. Naprzeciw nim stało około 30 tysięcy żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Wojska.
Atak był dla władz II RP zaskoczeniem, ponieważ nie wypowiedziano formalnie wojny. Ambasador w Moskwie Wacław Grzybowski otrzymał notę, że wobec nie istnienia państwa polskiego, Związek Radziecki wypowiada dotychczasowe traktaty i wkracza na terytorium Polski w celu ochrony mniejszości narodowych. Polski dyplomata nie przyjął tego dokumentu.
Tymczasem, gdy Sowieci zaatakowali, trwała bitwa nad Bzurą, a także broniły się Modlin, Warszawa, Hel czy Lwów. Naczelny Wódz Rydz-Śmigły planował utworzenie przedmościa rumuńskiego, aby móc bronić się dłużej czekając na uderzenie Aliantów i posiłki mające nadejść przez Rumunię. Wobec ataku na wschodzie wydał słynny rozkaz w którym zawarł słowa „z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów”. Część dowódców podjęła walkę próbując się przebić, a część nie widząc w tym sensu wolała się poddać. Łącznie Rosjanie wzięli do niewoli około 250 tysięcy polskich żołnierzy, którym odmówili statusu jeńców wojennych.
W nocy z 17 na 18 września rząd polski opuścił terytorium państwa.
Informacje czerpałem z: https://www.wojsko-polskie.pl/aszwoj/articles/aktualnosci-2/agresja-sowiecka-na-polske-17-wrzesnia-1939-r/
A także: http://www.1939.pl/bitwy/sowieci/agresja-zsrr-na-polske/index.html