14 września 1712 roku w Paryżu zmarł astronom i matematyk Giovanni Cassini. Najbardziej znany jest z odkrycia czterech księżyców Saturna, badań jego pierścieni i wyznaczenia czasu obrotu Marsa, wokół własnej osi.
Początki i Bolonia
Cassini urodził się w Perinaldo (wtedy Republika Genui, a dziś Włochy) 8 czerwca 1625 roku. Jego ojciec wywodził się z Toskanii. Młody Giovanni był wychowywany przez wuja. Ukończył studia w Genui i na początku interesował się astrologią. Po jakimś czasie jednak doszedł do wniosku, że ta nie ma sensu i zajął się astronomią.
Gdy miał 19 lat zainteresował się nim senator z Bolonii markiz Cornelio Malvasia wielki fascynat astrologii. Zaprosił młodego Cassiniego, żeby pracował w jego obserwatorium Panzano. Dzięki wsparciu markiza w 1650 roku został profesorem astronomii i matematyki na uniwersytecie bolońskim. Giovanni interesował się nie tylko matematyką i astronomią, ale też inżynierią i hydrauliką. Pracował między innymi dla papieża.
Okres francuski
Dzięki świetnym teleskopom Giuseppe Campaniego w latach sześćdziesiątych dokonał wielu ciekawych odkryć. Obliczył rotację Jowisza i Marsa. Obserwował księżyce tego gazowego giganta. W dziedzinie astronomii stał się na tyle sławny, że w 1668 roku zainteresował się nim król Francji Ludwik XIV, który właśnie rozpoczął budowę Obserwatorium Paryskiego. Praca, która miała potrwać dwa lata, w końcu na stałe związała go z Francją. W 1673 przyjął obywatelstwo francuskie i nowe imię Jean-Dominique Cassini. To właśnie w Paryżu dzięki m.in. przywiezionemu przez siebie teleskopowi dokonał swoich największych odkryć. I tak odkrył 4 nowe księżyce Saturna: Iapetusa, Rheę, Tethys i Dione. Zaobserwował że pomiędzy pierścieniami tej planety jest luka (tzw. przerwa Casinniego). Narysował mapę Księżyca.
Tak jak wielu naukowców tamtych czasów miał w dorobku szereg nietrafionych teorii: np. na początku był zwolennikiem teorii Tycho Brahego (szesnastowiecznego astronoma, który twierdził że Ziemia jest w centrum Układu, wokół niej krąży Słońce, a planety wokół Ziemi i Słońca) albo twierdził że kula ziemska przypomina dzisiejszą piłkę do rugby.
Pod koniec życia Cassini zaczął tracić wzrok, aż całkowicie oślepł.
Informacje czerpałem z: https://mathshistory.st-andrews.ac.uk/Biographies/Cassini/