8 lipca 1889 roku w Nowym Jorku wydano pierwszy numer gazety The Wall Street Journal. Jest to najsławniejsza i jedna z najbardziej poczytnych gazet ekonomicznych.
Początki
Wszystko zaczęło się w 1882 roku, kiedy trzech reporterów: Charles Henry Dow, Edward Jones i Charles Milford Bergstresser założyli firmę Dow, Jones & Company. Zaczęli wydawać dwustronicową broszurę zwaną filmsies, gdzie odręcznie przekazywali informacje finansowe dla inwestorów. Pomysł chwycił i w kolejnym roku redaktorzy zakupili pierwszą maszynę drukarską i zamienili broszurę w Customers’ Afternoon Letter (Popołudniowy list klienta). To tu w 1884 roku pojawił się pierwszy indeks giełdowy opracowany przez Charlesa.
Powstanie dziennika
Giełda, Nowy Jork jak i firma reporterów rozwijały się, dlatego w 1889 roku podjęli decyzję o zmianie broszury w gazetę The Wall Street Journal. W poniedziałek 8 lipca wydano pierwszy numer. Kosztowała 2 centy i miała 4 strony. Była podsumowaniem dnia.
W 1893 roku zatrudniono na pełen etat reporterski pierwszą kobietę: Louise Egan.
Po sukcesie pierwszego indeksu giełdowego opracowano nowy Dow Jones Industrial Average obejmujący 12 wielkich spółek przemysłowych. Po raz pierwszy ukazał się 26 maja 1896 roku i ukazuje się do dziś, choć z pierwszych firm pozostała tylko General Electric.
Od 1898 roku gazeta miała dwa wydania rano i popołudniu, a także miała już 6 stron. Rok później Edward Jones odszedł z firmy. W 1902 roku schorowany Charles Dow sprzedał swoje udziały (kilka miesięcy później zmarł). W kolejnym roku ostatni ze wspólników Charles Bergstresser sprzedał ją dziennikarzowi z Bostonu Clarence’owi W. Barronowi. Ten dalej rozwijał dziennik i dzięki niemu nakład w 1920 roku osiągnął ponad 50 tysięcy.
Krach na giełdzie i zmiany
W 1929 roku rozpoczęto działania, aby zamienić gazetę w ogólnokrajową, ale wtedy zaczął się krach na giełdzie. Firmy zaczęły bankrutować, giełda zamarła i dotknęło to też WSJ, który musiał dostosować się do nowych czasów. W 1934 zlikwidowano wydanie popołudniowe.
W 1941 roku prowadzenie gazety przejął dziennikarz Barney Kilgore, który od lat pracował w firmie. To on odmienił całkowicie dziennik, ponieważ skierował go na nowe tory. Dotąd gazeta była skierowana do bankowców i inwestorów, a teraz miała przekonać do siebie „zwykłych zjadaczy chleba”. W przystępny sposób wyjaśniano sprawy ekonomii i pisano teksty o tym jak można zarobić. Nowa formuła sprawdziła się i WSJ sprzedawał się co raz lepiej. W efekcie w 1943 roku Kilgore został dyrektorem generalnym i wydawcą.
W 1946 roku dziennikarz WSJ William Henry Grimes otrzymał nagrodę Pulitzera najbardziej prestiżowe trofeum w dziedzinie dziennikarstwa i literatury. Odtąd reporterzy dziennika otrzymali ich prawie czterdzieści.
Od 1967 roku Wall Street Journal z gazety krajowej przekształcił się w periodyk dostępny w wielu miejscach na świecie.
Dopiero w XXI wieku w WSJ zaczęto zamieszczać zdjęcia.
Era Murdocha
W 2007 roku potentat medialny Rupert Murdoch odkupił gazetę za ponad 5 miliardów dolarów. Od tego czasu dziennik przestał być gazetą stricte ekonomiczną. Pojawiły się artykuły polityczne, kulturalne i sportowe. Dziś pomimo spadania nakładu gazeta nadal jest wydawana w 51 krajach. Rozwija się też wersja cyfrowa. Informacje czerpałem z: https://reporterzy.info/3809,the-wall-street-journal-tak-powstalo-dziennikarstwo-ekonomiczne.html